Rachunki za prąd co dwa miesiące, pół roku czy co rok? Które rozwiązanie jest lepsze dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej?

Piotr Kowalczyk
26.02.2018

Posiadacz dobrze zaprojektowanej i prawidłowo eksploatowanej instalacji fotowoltaicznej praktycznie od razu odczuwa korzyść w postaci znacznie niższych rachunków za energię z sieci. W sezonie dużego nasłonecznienia koszty w ogóle nie występują, bo powstają nadwyżki wyprodukowanego prądu. Dlatego polskie zakłady energetyczne same wychodzą z propozycjami przejścia z systemu rozliczeń co dwa miesiące na półroczny lub roczny. Taka zmiana jest warta rozważenia, ale na który wariant się zdecydować?

Rachunki co dwa miesiące

Oczywiście właściciel instalacji nie musi niczego zmieniać. Nadal może opłacać rachunki co dwa miesiące (standardowy okres rozliczeń). Takie rozwiązanie jest dobre z punktu widzenia osoby, która nie lubi regulować jednorazowo sporych kwot. Woli natomiast regularnie płacić małe sumy lub w ogóle uniknąć opłat w sezonie największej produkcji energii przez instalację.

Minusem jest natomiast konieczność utrzymania częstego kontaktu z zakładem energetycznym. Ponadto może się zdarzyć, że drobna faktura zostanie zapomniana, przez co będą naliczone karne odsetki.

Rachunki co pół roku

To rozwiązanie pośrednie, które zadowoli zarówno osoby chcące rzadziej otrzymywać faktury z zakładu energetycznego, jak i obawiające się, że mogłyby nie posiadać środków na jednorazowe opłacenie wysokiego rachunku. Na rozliczenie półroczne warto się zdecydować w sytuacji, gdy dom nie jest ogrzewany energią elektryczną, a więc suma opłat, nawet w sezonie zimowym, nie jest aż tak znacząca.

Rachunki co rok

Opcja, na którą prędzej czy później decyduje się większość właścicieli instalacji fotowoltaicznych, szczególnie tych o dużym wydatku energetycznym. Mają oni po prostu dość opłacania rachunków na kilkanaście złotych i wolą otrzymać jedną, zbiorczą fakturę za cały rok. Jest to również znacznie wygodniejsze dla samych zakładów energetycznych, bo nie muszą często wysyłać inkasenta do odczytu stanu licznika oraz produkować papeterii.

Co wybrać?

Jeśli nie ogrzewasz domu prądem, a Twoje rachunki za energię przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej nie przekraczały 300-400 złotych za dwa miesiące, to nawet się nie zastanawiaj i przejdź na rozliczenie roczne. Możesz również zdecydować się na opcję testową i wybrać rozliczenie co pół roku – po tym czasie ocenisz, czy jednak wygodniej nie będzie Ci otrzymywać faktury raz na 12 miesięcy.

Z kolei osoby, które preferują regulowanie mniejszych kwot i nie chcą drżeć przed spodziewaną wysokością rachunku za energię, powinny pozostać przy rozliczeniu co dwa miesiące. Dotyczy to także wszystkich ogrzewających domy prądem lub zużywających duże ilości energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie