PZL Mielec ma nową instalację fotowoltaiczną

Marek Szydełko
21.09.2022

Polskie Zakłady Lotnicze PZL Mielec zmierzają w kierunku neutralności klimatycznej. W styczniu 2022 roku oficjalnie uruchomiono nową instalację fotowoltaiczną, która częściowo zaspokoi zakładowe zapotrzebowanie na energię elektryczną i przyniesie spore oszczędności na zakupie prądu. Istotne są również korzyści dla środowiska, co wpisuje się w strategię firmy polegającą na stopniowym odchodzeniu od konwencjonalnych źródeł energii.

Największa instalacja PV w Mielcu

Polskie Zakłady Lotnicze PZL Mielec uruchomiły instalację fotowoltaiczną składającą się z 1600 modułów PV. Szacunkowa produkcja energii elektrycznej wyniesie około 650 MWh rocznie. Tym samym jest to największa tego typu instalacja w Mielcu i jedna z największych na terenie województwa podkarpackiego.

Całkowity koszt instalacji wyniósł blisko 2,5 miliona złotych. Panele zostały zamontowane przy budynku administracyjnym, wokół malarni statków powietrznych oraz Centrum Serwisu i Prób w Locie przy lotnisku w Mielcu, zajmując łączną powierzchnię nieco ponad 10,5 tys. metrów kwadratowych.

Cała produkcja energii ma być konsumowana na bieżąco, natomiast ewentualne nadwyżki będą odprowadzane do sieci i odsprzedawane operatorowi.

PZL Mielec to największy w Polsce eksporter sprzętu lotniczego i obronnego, należącym do amerykańskiej firmy Lockheed Martin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie