Ptasie gniazda pod modułami PV? Można temu zapobiec

Antoni Kwapisz
17.11.2023

Przestrzeń pod modułąmi PV zamontowanymi na dachu jest chętnie wykorzystywana przez ptaki, które zakładają w niej swoje gniazda. Teoretycznie nie stanowi to wielkiego problemu, jednak w praktyce stanowi to zagrożenie dla ptaków, a także elementów instalacji fotowoltaicznej (przede wszystkim okablowania). Podpowiadamy, jak można temu zaradzić.

Ograniczenie dostępu do przestrzeni pod panelami

Najpopularniejszym i najczęściej rekomendowanym przez instalatorów rozwiązaniem jest zamontowanie stalowych siatek, które uniemożliwią ptakom przedostawanie się pod moduły fotowoltaiczne.

Co ważne, nie mogą to być całe arkusze blachy – konieczne są otwory, które zapewnią z jednej strony swobodny przepływ powietrza (w celu chłodzenia modułów), a z drugiej wykluczą ryzyko stawiania nadmiernego oporu podczas wichury, co mogłoby spowodować nawet poderwanie paneli w wyniku silnego podmuchu.

Takie zabezpieczenie jest w zupełności wystarczające, choć oczywiście nie dodaje całej instalacji uroku. Jeśli natomiast masz problem z ptakami zakładającymi gniazda pod modułami PV, to jak najbardziej warto rozważyć skorzystanie z przytoczonego rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie