Projektowanie fotowoltaiki w dolnośląskim – jak dobrać moc instalacji?

Maciej Piwowski
28.07.2021

Województwo dolnośląskie jest jednym z krajowych liderów pod względem liczby działających instalacji fotowoltaicznych. Co ważne, z uwagi na korzystne położenie geograficzne właściciele elektrowni fotowoltaicznych z Wrocławia i regionu mogą się cieszyć najwyższymi uzyskami w skali roku. Jednak warunkiem opłacalności fotowoltaiki jest przede wszystkim prawidłowy dobór instalacji pod względem jej mocy. To już zadanie dla firmy zajmującej się projektowaniem fotowoltaiki oraz oferującej panele z montażem. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego prawidłowy dobór mocy instalacji OZE jest tak ważny?

Ponieważ od tego etapu zależy okres zwrotu z inwestycji, a także to, czy właścicielowi rzeczywiście uda się uniknąć bieżących kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej z sieci. Pisząc prościej: właściwy dobór instalacji decyduje o opłacalności montażu paneli fotowoltaicznych.

Jeśli instalacja jest zbyt duża, jak na potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego lub firmy, to część produkowanej energii zostanie bezpowrotnie utracona – nie będzie możliwości zużycia jej na bieżąco, jak również odzyskania z sieci. Przykładowo: załóżmy, że instalacja w ciągu roku wyprodukuje 8000 kWh energii. Średnioroczne zużycie prądu wynosi natomiast 5000 kWh. Nawet po uwzględnieniu 20-procentowego opustu wynikającego z ustawy prosumenckiej, inwestor straci ponad 2000 kWh energii.

Jeszcze większym problemem może być natomiast niedoszacowanie mocy instalacji. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w momencie, gdy inwestorowi bardzo zależy, aby obniżyć koszty fotowoltaiki, a firma walcząca o pozyskanie klienta chce zaproponować mu jak najniższą cenę, nie kierując się wcale długofalowym interesem inwestora.

Zbyt mała instalacja fotowoltaiczna nie zaspokoi średniorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym lub firmie, co będzie się wiązać z koniecznością zakupu drożejącego prądu z sieci. W efekcie okres zwrotu z inwestycji bardzo się wydłuży, a w dodatku inwestor będzie odczuwać irytację za każdym razem, gdy otrzyma wysoki rachunek do opłacenia (najczęściej jesienią i zimą).

Schemat doboru mocy ogniw fotowoltaicznych do konkretnego budynku

Nigdy nie robi się tego „na oko”. Przestrzegamy również przed ślepą wiarą w wyniki podawane przez popularne kalkulatory fotowoltaiki, które można znaleźć w Internecie. Są to narzędzia poglądowe, niemogące stanowić podstawy do wyliczenia prawidłowej mocy instalacji fotowoltaicznej.

Określeniem sumarycznej mocy instalacji musi się zająć ekspert w tym zakresie, który jednocześnie zaproponuje dobór odpowiednich komponentów uwzględniając zarówno rodzaj dachu, jego skierowanie względem stron świata, a także możliwości finansowe inwestora (nie każdy przecież może sobie pozwolić na zakup np. ogniw fotowoltaicznych z najwyższej półki, nie zawsze też jest taka potrzeba).

Punktem wyjścia do obliczenia mocy instalacji fotowoltaicznej jest prognozowane roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym lub firmie. Można to ocenić na podstawie rachunków za prąd. Powinno się również uwzględnić planowany montaż energochłonnych urządzeń, takich jak klimatyzacja czy bojler elektryczny. Nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu, ewentualne przeszkody mogące rzucać cień na ogniwa (drzewa, anteny, wysokie budynki), a nawet strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się budynek.

Jeśli obecnie średnioroczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wynosi 4000 kWh, to wstępnie instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc około 5 kWp. Dlaczego aż tyle? Ponieważ dobrą praktyką jest przewymiarowanie instalacji o minimum 20%, czyli wartość opustu w obecnym systemie rozliczeń z zakładem energetycznym.

Komu zlecić projektowanie fotowoltaiki?

Zawsze powinna to być profesjonalna firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i regionie – warto postawić na sprawdzonego, rekomendowanego przez innych inwestorów wykonawcę, takiego jak Sun For You (https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/). Firma zapewnia swoim klientom zupełnie bezpłatny audyt, na podstawie którego określi zalecaną wielkość i moc instalacji fotowoltaicznej.

Sun For You to profesjonalna firma montująca panele fotowoltaiczne, kompleksowo realizująca inwestycje zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Z pełną ofertą Sun For You możesz się zapoznać na stronie https://sunforyou.pl/, na której zamówisz również bezpłatny, niezobowiązujący audyt poprzedzający projektowanie fotowoltaiki dla Twojego domu lub firmy. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie