Powstanie nowa farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW

Mateusz Nowak
25.02.2021

To, o czym mówiło się od dawna, właśnie zostało oficjalnie potwierdzone. Polska Grupa Energetyczna zainwestuje w budowę nowej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Powstanie ona na terenie Elektrowni Opole i stanie się ważnym elementem systemu energetycznego, zaopatrując w prąd dużą liczbę gospodarstw domowych. Projekt wspólnie zrealizują spółki PGE GiEK oraz PGE Energia Odnawialna.

Szczegóły na temat inwestycji

Nowa siłownia zajmie powierzchnie ponad dwóch hektarów. Zostanie umiejscowiona w pobliżu rezerwowego składowiska odpadów spaleniskowych „Groszowice”. Do realizacji inwestycji zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1 MW, co powinno zapewnić dostawy energii dla około 900 gospodarstw domowych.

Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez PGE GiEK. Już w listopadzie ubiegłego roku poinformowano o wydzierżawieniu około 100 hektarów gruntów na terenie należącym do Elektrowni Bełchatów, gdzie docelowo ma powstać gigantyczna farma fotowoltaiczna zasilająca około 30 tysięcy gospodarstw domowych. W planach jest również zbudowanie elektrowni słonecznej o mocy do 125 MW na terenach Elektrowni Dolna Odra w województwie zachodniopomorskim.

PGE szacuje, że po zrealizowaniu tych i innych projektów w roku 2030 będzie w stanie produkować około 2,5 GW energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych. Do tej pory spółka wyznaczyła około tysiąc hektarów terenów, na których będzie możliwe wybudowanie farm słonecznych o mocy większej niż 500 MW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie