Powstała największa w Europie pływająca farma fotowoltaiczna

Maciej Piwowski
30.08.2022

Imponująca instalacja PV działa już na tamie wodnej Alqueva w Portugalii. To pływająca farma fotowoltaiczna, obecnie największa w Europie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wkrótce w Portugalii ma powstać jeszcze większa instalacja, rekordowa w skali całego świata.

Lepsze chłodzenie, więcej energii

Pływające farmy fotowoltaiczne to nowy trend na rynku instalacji PV. Dzięki umieszczeniu modułów na wodzie (z wykorzystaniem korkowych konstrukcji) panele są lepiej chłodzone i korzystniej skierowane w stronę słońca, mogąc maksymalnie wykorzystać potencjał promieniowania. W efekcie szacuje się, że nowa instalacja w Portugalii wyprodukuje nawet o 11 procent więcej prądu w porównaniu z klasyczną farmą naziemną.

Nowa elektrownia słoneczna powstała na tamie wodnej Alqueva – jest to obszar charakteryzujący się wyjątkowo dużym nasłonecznieniem. Cała instalacja składa się z 12 tysięcy modułów PV o łącznej mocy 4 MW, co pozwoli zasilić energią elektryczną nawet 1500 gospodarstw domowych.

Inwestor już planuje budowę kolejnej instalacji w tym samym miejscu. Do 2025 roku ma powstać pływająca farma fotowoltaiczna o mocy aż 70 MW – byłaby to największa taka instalacja na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie