Polscy naukowcy pracują nad technologią agrofotowoltaiki

Mariusz Siwko
19.03.2024

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wraz z firmą Energia Pomorze rozpoczyna prace nad innowacyjnym projektem agrofotowoltaicznym. Projekt o wartości blisko 100 mln zł jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i stanowi pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Synergia rolnictwa i produkcji energii

Celem projektu jest stworzenie AgrofarmyPV na obszarze 10 hektarów w województwie zachodniopomorskim. Na początek, przez pierwsze dwa lata, badania skoncentrują się na 2-hektarowej części farmy, z planami dalszej rozbudowy o kolejne 8 ha.

Kluczowym elementem projektu jest opracowanie technologii, która umożliwi nie tylko produkcję energii elektrycznej, ale także wspomoże uprawę roślin bez konieczności dodatkowego nawadniania.

AgrofarmaPV składać się będzie z ponad 1000 segmentów, przypominających kształtem małe domki, pod którymi znajdą się uprawy roślinne. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na pozyskiwanie energii słonecznej, ale również na zbieranie i magazynowanie deszczówki, która następnie zostanie wykorzystana do nawadniania roślin. Jest to odpowiedź na problem suszy, z którym od lat boryka się rolnictwo w naszym kraju.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie