Pływająca farma fotowoltaiczna w Niemczech

Maciej Piwowski
05.03.2021

Na jeziorze w pobliżu miejscowości Salzwedel w Dolnej Saksonii powstała jedna z najbardziej imponujących farm fotowoltaicznych na świecie. To instalacja pływająca, co oznacza, że nie jest na stałe związana z gruntem, a ogniwa fotowoltaiczne unoszą się na tafli wody. Za ten ambitny projekt odpowiada firma 7C Solarparken. Instalacja ma łączną moc 729 kW.

Co wiemy o tej instalacji?

Pływająca farma fotowoltaiczna powstała na tafli zbiornika wodnego zarządzanego przez Stowarzyszenie Miejskiego Zaopatrzenia w Wodę i Oczyszczania Ścieków Salzwedel, które wykorzystuje je, jako tymczasowy magazyn wody. Eksploatacja zbiornika nie ma wpływu na działanie elektrowni, co było jednym z argumentów przemawiających za zrealizowaniem inwestycji właśnie w tym miejscu.

Elektrownia składa się z paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6800 metrów kwadratowych, umieszczonych na konstrukcji z tworzywa sztucznego. Jest ona zdolna do utrzymywania około 2 tysięcy modułów PV. Instalacja łącząca moduły z siecią energetyczną została natomiast wykonana na specjalny mostku. Całą farmę przymocowano do brzegu jeziora przy pomocy 43 stalowych linek, dzięki którym konstrukcja utrzymuje odpowiednią pozycję nawet przy silniejszych podmuchach wiatru czy intensywnych opadach deszczu. Ma to pozytywny wpływ na efektywność energetyczną instalacji.

Dostawcą elementów pływających dla farmy jest francuska firma Ciel & Terre, moduły PV dostarczyła chińska firma Longi, natomiast falowniki pochodzą od Huawei. Za zbudowanie pływającej części farmy fotowoltaicznej odpowiadała firma Solar WO Engineering.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie