Pierwszy w Polsce zakład pełnego recyklingu paneli fotowoltaicznych powstanie w Łodzi

Marek Szydełko
07.05.2024

Spółka 2loopTech S.A., we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, uruchamia pierwszy w Polsce zakład dedykowany pełnemu recyklingowi urządzeń energetycznych wykorzystywanych w odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowa inwestycja ma rozpocząć działalność już w drugim kwartale 2024 roku.

Innowacyjna i potrzebna technologia

2loopTech S.A., przy wsparciu naukowców z AGH, opracowała innowacyjną technologię umożliwiającą niemal 100% odzysk surowców ze zużytych paneli fotowoltaicznych. Zakład, który ma powstać w Łodzi, planuje rocznie przerobić około 100 000 sztuk paneli, co odpowiada 2000 tonom materiału. Po pełnym uruchomieniu i przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zakład może zwiększyć moce przerobowe do 8 tysięcy ton rocznie.

Rozwój zakładu recyklingu paneli fotowoltaicznych w Łodzi ma kluczowe znaczenie dla sektora OZE, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zainstalowane na świecie panele PV, w większości wykonane z krzemu krystalicznego, stanowią potencjalne źródło cennych surowców, takich jak krzem, aluminium, szkło, a nawet metale szlachetne jak srebro. Recykling tych materiałów umożliwia ich ponowne wykorzystanie, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na nowe zasoby oraz wpływając na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Wartość rynku recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej szacowana jest na 50 miliardów dolarów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie