Pierwsza farma fotowoltaiczna Tauron uruchomiona

Mateusz Rąbalski
09.06.2021

Tauron realizuje swoją nową strategię, która zakłada, że do 2030 roku udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w całkowitym miksie energetycznym Grupy wyniesie aż 2/3. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest uruchomienie farmy fotowoltaicznej w gminie Choszczno w Zachodniopomorskiem. To premierowa farma spółki. Sprawdź szczegóły na temat tej inwestycji.

Spora inwestycja

Tauron budowę swojej oferty OZE rozpoczął od postawienia na fotowoltaikę. Farma w gminie Choszczno ma moc 6 megawatów, co pozwoli dostarczyć około 6 tys. megawatogodzin energii elektrycznej w skali roku. Jest to mniej więcej roczne zużycie energii generowane przez 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Inwestycja pochłonęła 15 milionów złotych.

Jednocześnie w Choszcznie trwają prace nad uruchomieniem drugiej farmy fotowoltaicznej Tauronu. Ta instalacja będzie mieć łączna moc 8 MW, a jej realizacja ma się zakończyć jeszcze w 2021 roku.

Docelowo Tauron zapowiada uruchomienie instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 megawatów do 2025 roku. Drugim filarem OZE w strategii spółki jest energetyka wiatrowa – tutaj Tauron planuje uruchomić lądowe i morskie farmy wiatrowe generujące moc 900 MW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie