Panele fotowoltaniczne - jak skutecznie przechowywać energię słoneczną

Sprostanie coraz większym wymaganiom energetycznym na świecie w sposób odpowiedzialny i zrównoważony ekologicznie jest jednym z najbardziej palących problemów, z którymi boryka się współczesny świat.  Energia słoneczna  jest obfitym, czystym, bezpiecznym i darmowym zasobem, zapewniającym w słoneczny dzień około 1000W mocy na metr kwadratowy. W rzeczywistości całkowita ilość energii słonecznej, która trafia na Ziemię w ciągu zaledwie dwóch godzin, jest wystarczająca, aby sprostać obecnemu światowemu zużyciu energii przez cały rok.

Komórki słoneczne, znane także jako fotowoltaiki, przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną.

Jedną z pierwszych technologii, które przychodzi do głowy przy omawianiu energii słonecznej, jest rosnące wykorzystanie ogniw słonecznych, zwanych również panelami fotowoltaicznymi, które przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Komórki słoneczne są cichymi, nie zanieczyszczającymi i długotrwałymi urządzeniami, które zwykle konwertują 10 do 15 procent energii otrzymanej w energię, którą można wykorzystać.

Nie są to jedyne sposoby uzyskania energii elektrycznej z energii słonecznej. Światło słoneczne można skupić na małym obszarze, wykorzystując lustra lub soczewki do podgrzania wody i tworzenia pary. Para wysokociśnieniowa może być napędzana przez turbinę do wytwarzania energii elektrycznej.

Kiedy słońce świeci, możemy przechowywać energię elektryczną wytwarzaną przez ogniwa słoneczne lub turbiny parowe, używając baterii (technicznie oszczędzających energię jako potencjał elektrochemiczny) lub superkondensatorów (energia przechowywana w polu elektrycznym, ze względu na przestrzenne oddzielenie ładunków dodatnich i ujemnych ). Potem możemy uwolnić energię elektryczną, gdy niebo jest zachmurzone lub nocą.

Istnieją co najmniej dwa inne sposoby na przechowywanie energii słonecznej do użytku później. Po pierwsze, energia cieplna skoncentrowanego światła słonecznego może być przechowywana w postaci stopionej soli w wysokiej temperaturze. Gdy energia elektryczna jest potrzebna później, ciepło jest przenoszone ze stopionej soli do wody, przy użyciu wymiennika ciepła do wytwarzania pary, który  napędza turbiny.

Drugą metodą wykorzystywania i przechowywania energii słonecznej jest wykorzystanie światła słonecznego do produkcji paliwa. Na przykład komórka fotoelektrochemiczna wykorzystuje energię słoneczną, aby podzielić wodę na wodór i gazy tlenowe, które można przechowywać jako paliwa. Gazy te są następnie rekombinowane, aby wytworzyć prąd w urządzeniu znanym jako ogniwo paliwowe. Ciekawą cechą tego podejścia jest to, że produkt uboczny reakcji z ogniwem paliwowym jest po prostu wodą.

Nie wolno nam zapominać, że światło słoneczne może być również wykorzystywane do bezpośredniego nagrzewania zbiornika wody. Do gotowania  czy pod prysznic można użyć podgrzewanej wody słonecznej - jest to zjawisko powszechne w krajach rozwijających się.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem paneli fotowoltanicznych, od kwietnia tego roku możesz je nabyć w sklepach sieci IKEA. Więcej informacji znajdziesz w linku poniżej

http://swiatoze.pl/od-jutra-panele-fotowoltaiczne-w-ofercie-ikea/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.