Ogniwa fotowoltaiczne szybko się brudzą? Co może być przyczyną? Jak ją usunąć?

Jerzy Biernacki
14.05.2018

Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej musi mieć świadomość, że ogniwa wymagają regularnego czyszczenia. Nawet niewielka warstwa brudu może znacznie ograniczyć wydajność paneli, a także skrócić ich żywotność. W normalnych warunkach czyszczenie przeprowadza się raz w roku. Bywa jednak, że panele znacznie szybciej zachodzą brudem, a to zmusza właściciela do częstszego zlecania prac konserwacyjnych. Co może być tego przyczyną? Jak sobie poradzić z tym problemem? Przeczytaj.

Sąsiedztwo drzew

Są takie gatunki drzew, które zaliczamy do wyjątkowo uciążliwych. Na tej liście znajdują się chociażby pospolite sosny. Jeśli Twój dom sąsiaduje z lasem iglastym, to nie ma się co dziwić, że ogniwa szybko pokrywa zielona warstwa zanieczyszczeń. To samo dzieje się z dachówką i elewacją budynku.

Oczywiście nie da się przenieść domu czy wyciąć całego lasu. Staraj się natomiast nie sadzić brudzących drzew w ogrodzie, a jeśli już je masz, to rozważ pozbycie się ich. Sąsiedztwo lasu trzeba natomiast zaakceptować i po prostu znacznie częściej inwestować w czyszczenie ogniw.

Ruchliwa ulica

Szczególnie uciążliwe są pod tym względem drogi gruntowe, po których porusza się mnóstwo samochodów, często z nadmierną prędkością. W suche dni powoduje to wzbijanie się tumanów kurzu, który następnie osiada na ogniwach fotowoltaicznych. Jedynym, choć tylko czasowych rozwiązaniem problemu jest „podlewanie” drogi wodą z węża ogrodowego. Staraj się też zainteresować sprawą lokalne władze i złóż wniosek o utwardzenie gruntówki.

Na szczęście kurz jest na tyle lekki, że z ogniw w sposób naturalny usuwa go wiatr, a następnie deszcz. W okresie suszy niezbędne może być jednak samodzielne umycie paneli fotowoltaicznych.

Źle zaprojektowana instalacja

Jeśli choćby część ogniw fotowoltaicznych jest skierowana na północ, to właśnie te panele w krótkim czasie zaczną zachodzić mchem. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ trzeba wiedzieć, że sprawność jednego ogniwa decyduje o sprawności całego układu. W takiej sytuacji niezbędne będzie więc przeprojektowanie instalacji w taki sposób, by wszystkie panele były skierowane na południe.

Pamiętaj, że bez względu na warunki, jakie panują wokół budynku, i tak nie uda Ci się uniknąć czyszczenia ogniw fotowoltaicznych – zwykle taką operację przeprowadza się raz do roku. Najlepiej zlecić to firmie alpinistycznej lub wykonawcy instalacji. Samodzielne wchodzenie na stromy dach z myjką ciśnieniową jest bardzo niebezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.