Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej musi mieć świadomość, że ogniwa wymagają regularnego czyszczenia. Nawet niewielka warstwa brudu może znacznie ograniczyć wydajność paneli, a także skrócić ich żywotność. W normalnych warunkach czyszczenie przeprowadza się raz w roku. Bywa jednak, że panele znacznie szybciej zachodzą brudem, a to zmusza właściciela do częstszego zlecania prac konserwacyjnych. Co może być tego przyczyną? Jak sobie poradzić z tym problemem? Przeczytaj.
Są takie gatunki drzew, które zaliczamy do wyjątkowo uciążliwych. Na tej liście znajdują się chociażby pospolite sosny. Jeśli Twój dom sąsiaduje z lasem iglastym, to nie ma się co dziwić, że ogniwa szybko pokrywa zielona warstwa zanieczyszczeń. To samo dzieje się z dachówką i elewacją budynku.
Oczywiście nie da się przenieść domu czy wyciąć całego lasu. Staraj się natomiast nie sadzić brudzących drzew w ogrodzie, a jeśli już je masz, to rozważ pozbycie się ich. Sąsiedztwo lasu trzeba natomiast zaakceptować i po prostu znacznie częściej inwestować w czyszczenie ogniw.
Szczególnie uciążliwe są pod tym względem drogi gruntowe, po których porusza się mnóstwo samochodów, często z nadmierną prędkością. W suche dni powoduje to wzbijanie się tumanów kurzu, który następnie osiada na ogniwach fotowoltaicznych. Jedynym, choć tylko czasowych rozwiązaniem problemu jest „podlewanie” drogi wodą z węża ogrodowego. Staraj się też zainteresować sprawą lokalne władze i złóż wniosek o utwardzenie gruntówki.
Na szczęście kurz jest na tyle lekki, że z ogniw w sposób naturalny usuwa go wiatr, a następnie deszcz. W okresie suszy niezbędne może być jednak samodzielne umycie paneli fotowoltaicznych.
Jeśli choćby część ogniw fotowoltaicznych jest skierowana na północ, to właśnie te panele w krótkim czasie zaczną zachodzić mchem. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ trzeba wiedzieć, że sprawność jednego ogniwa decyduje o sprawności całego układu. W takiej sytuacji niezbędne będzie więc przeprojektowanie instalacji w taki sposób, by wszystkie panele były skierowane na południe.
Pamiętaj, że bez względu na warunki, jakie panują wokół budynku, i tak nie uda Ci się uniknąć czyszczenia ogniw fotowoltaicznych – zwykle taką operację przeprowadza się raz do roku. Najlepiej zlecić to firmie alpinistycznej lub wykonawcy instalacji. Samodzielne wchodzenie na stromy dach z myjką ciśnieniową jest bardzo niebezpieczne.