Firmy zajmujące się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych, coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, oferując im nie tylko fachowe wykonawstwo, ale też różnego rodzaju dodatki. Tym, w co zdecydowanie warto zainwestować, jest specjalna aplikacja, dzięki której właściciel instalacji ma możliwość stałego monitorowania skuteczności paneli fotowoltaicznych. Na czym to polega? Przeczytaj.
Dla wielu inwestorów, którzy wahają się, czy wydać spore pieniądze na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, główną przeszkodą jest dość mgliste wyobrażenie płynących z tego korzyści. Na papierze wszystko wygląda świetnie, zwrot z inwestycji jest niemal pewny, ale większość z nas wolałaby mieć możliwość bieżącego obserwowania „płynących” oszczędności.
Producenci i wykonawcy instalacji fotowoltaicznych dobrze o tym wiedzą, dlatego powoli standardem staje się udostępnianie właścicielom specjalnych aplikacji mobilnych oraz serwisów www, za pośrednictwem których można uzyskać kluczowe dla siebie informacje. Jakie?
Chociażby dotyczące aktualnej produkcji energii, ilości wyprodukowanego prądu w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca, a także spadków wydajności w konkretnych okresach. Te dane pozwalają inwestorom przekonać się, że instalacja rzeczywiście działa i zaspokaja określone zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Aplikacja lub serwis www z aktualnymi danymi na temat wydajności instalacji fotowoltaicznej, to świetny sposób na to, aby zwiększyć świadomość inwestorów i pozwolić im „nauczyć się” specyfiki działania systemu fotowoltaicznego. Właściciel widzi, że np. w bardzo pochmurne dni instalacja jest mało wydajna – liczy się więc z koniecznością poniesienia wydatku na prąd z sieci.
Z drugiej strony może sobie poprawić nastrój widząc, że w czasie wysokiej aktywności słońca, jego instalacja jest bardzo sprawna i produkuje znacznie więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie budynku. Ma więc naoczny dowód na to, że cała idea systemu fotowoltaicznego ma sens, bo przynosi odczuwalne średnioroczne oszczędności.
Wspomniane rozwiązania informatyczne mają jeszcze jedną rolę do spełnienia. Chodzi o stałe monitorowanie działania instalacji. Jeśli inwestor zauważy, że system nie produkuje energii, to może w porę zaalarmować serwisanta i w ten sposób uniknąć kosztownej awarii.
Wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej, koniecznie zapytaj go, czy udostępni Ci aplikację do monitorowania systemu. Powinien to być jeden z czynników wpływających na Twoją decyzję. Uwierz – to bardzo wygodne!