Mamy już ponad 800 tysięcy prosumentów

Antoni Kwapisz
28.03.2022

2021 rok był znakomity dla branży PV w naszym kraju. Polacy ponownie rzucili się na instalacje fotowoltaiczne chcąc zdążyć z założeniem paneli przed wprowadzeniem niekorzystnych przepisów. W efekcie – choć nie znamy jeszcze oficjalnych danych – w 2021 roku przekroczyliśmy liczbę 800 tysięcy prosumentów. Oznacza to, że blisko milion gospodarstw domowych w naszym kraju korzysta z prądu z własnego źródła.

Szał na fotowoltaikę może przemijać

Nie ma wątpliwości, że ogromny wzrost liczby prosumentów w 2021 roku miał związek z zapowiedzianą zmianą ustawy, która likwiduje system rozliczania się z nadwyżek wyprodukowanej energii w oparciu o opusty. Od 1 kwietnia 2022 roku każdy prosument, który przyłączy swoją instalację do sieci, będzie musiał odsprzedawać niewykorzystany prąd operatorowi po stawkach rynkowych, co jest bardzo niekorzystne.

Zmiana przepisów zmotywowała kolejne tysiące polskich gospodarstw domowych do tego, aby jednak zainwestować w fotowoltaikę. Każdy prosument przyłączający się do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku zachowuje gwarancję rozliczania się w oparciu o system opustów przez okres 15 lat.

Obecnie moc zainstalowana w fotowoltaice to ponad 5 GW, co jest oczywiście najwyższym wynikiem w historii. Według prognozy w 2025 roku Polska ma mieć już 28 GW mocy zainstalowanej w różnych odnawialnych źródłach energii, jednak w świetle wchodzących w życie niekorzystnych przepisów trudno się spodziewać dalszego tak dynamicznego przyrostu instalacji PV w naszym kraju, zwłaszcza w gospodarstwach domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie