Jak NIE KUPOWAĆ instalacji fotowoltaicznej do domu?

Mateusz Nowak
27.03.2019

Zakup instalacji fotowoltaicznej to bardzo poważna decyzja, której nie należy podejmować bez dogłębnego zastanowienia. W końcu w grę wchodzą spore pieniądze, bo przeciętny koszt instalacji dla domu jednorodzinnego oscyluje w granicach 20 tysięcy złotych. To dostateczny powód, aby do sprawy podejść w sposób odpowiedzialny, odrzucając na bok emocje, a skupiając się wyłącznie na faktach. Jak zatem NIE KUPOWAĆ instalacji fotowoltaicznej do domu? Przeczytaj i zapamiętaj!

U byle kogo

Złym pomysłem na pewno będzie zakup instalacji w pierwszej-lepszej firmie, która złoży Ci ofertę. Zawsze warto poprosić co najmniej 3-4 firmy o ich propozycje, które następnie na spokojnie przeanalizujesz, wybierając najkorzystniejszą z nich.

Najniższa cena wygrywa

Instalacja fotowoltaiczna to dość skomplikowany system, który w założeniu ma służyć Ci przez następnych kilkadziesiąt lat. Przyznasz chyba, że kierowanie się wyłącznie kryterium ceny jest więc mało rozsądne. Tutaj nie ma żadnych cudów: jeśli jedna z firm zaproponuje Ci rażąco niską cenę, to po prostu musi na czymś zaoszczędzić. Najpewniej będzie to jakość komponentów instalacji, co nie wróży dobrze na przyszłość.

Bez pomiarów

Na polskim rynku pojawiają się już gotowe zestawy fotowoltaiki, które rzekomo wystarczy tylko zainstalować w konkretnym budynku. Choć cena i dostępność kusi, to pamiętaj, że każda tego typu instalacja musi zostać dobra ściśle pod kątem specyfiki gospodarstwa domowego. Jeśli kupisz zbyt małą instalację, to oszczędności z tytułu jej eksploatowania będą znacznie ograniczone. Z kolei zbyt duża instalacja to niepotrzebny wydatek. Dlatego zawsze należy kupować usługę kompleksową, czyli projekt + instalacja + wykonawstwo.

Z rynku wtórnego

Zakup używanej instalacji fotowoltaicznej to zawsze spore ryzyko. Nie masz przecież pewności, jak była ona eksploatowana, czy poprzedni właściciel prawidłowo ją serwisował, czy została w ogóle fachowo zamontowana. Oczywiście możesz poprosić o ekspertyzę, ale nutka niepewności zawsze zostanie.

Pod wpływem emocji

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać, brzmi: czy ja w ogóle potrzebuję tej instalacji fotowoltaicznej? Jeśli zużywasz relatywnie mało prądu, to może się okazać, że zafundujesz sobie drogą zabawkę, która nigdy się nie zwróci. Stać Cię na taką ekstrawagancję? Proszę bardzo. Jednak jeśli planujesz np. wziąć kredyt na instalację, to radzimy bardzo dokładnie policzyć opłacalność całej inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie