Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Antoni Kwapisz
24.05.2018

Żyjemy w szybkich czasach. Wszystko chcemy mieć na już, dlatego wybierając różne rozwiązania i produkty zawsze pytamy ich dostawcę o czas realizacji usługi. Dokładnie tak samo jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Wielu inwestorów z góry zakłada, że jest to bardzo skomplikowana operacja, która będzie się wiązać z wielodniową obecnością ekipy monterskiej. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, ile tak naprawdę trwa montaż instalacji fotowoltaicznej.

W większości przypadków wystarczy jeden dzień

Tak, sprawna ekipa, która działa według dobrze nakreślonego planu i szczegółowego projektu, jest w stanie zrealizować inwestycję w ciągu jednego dnia. Oczywiście mówimy tutaj o typowych instalacjach montowanych na dachach domów jednorodzinnych. Najwięcej czasu zajmuje montaż ogniw na dachu oraz spięcie całej instalacji. Jednak w celu skrócenia całej operacji, w dobrej ekipie pracują różni specjaliści, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki praktycznie jednocześnie.

W przypadku bardziej skomplikowanych i rozbudowanych instalacji, najczęściej wybieranych do budynków komercyjnych i sakralnych, czas montażu może się wydłużyć do 2-3 dni roboczych. Nie warto na siłę przyspieszać tego procesu, ponieważ instalacja przed jej oficjalnym uruchomieniem musi zostać dokładnie sprawdzona.

Kiedy można zacząć korzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Jest to uzależnione od tego, w jakim terminie uda się załatwić wszystkie formalności z zakładem energetycznym (jeśli instalacja ma być podłączona do sieci). Profesjonalne firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki biorą to na siebie i z reguły ogniwa mogą być eksploatowane praktycznie natychmiast po spięciu instalacji.

Co opóźnia montaż?

Przede wszystkim źle wykonany projekt. Dlatego zawsze należy zlecić kompleksową obsługę jednej firmie wykonawczej. Jeśli zamówisz projekt u niezależnego projektanta, to jest wielce prawdopodobne, że pojawią się problemy na etapie montażu.

Ponadto czas wykonania instalacji fotowoltaicznej mogą opóźnić niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak niezbędnych części (czasami się to zdarza, gdy elementy systemu są sprowadzane z zagranicy) oraz zły stan dachu. Jeśli na etapie montażu fachowcy stwierdzą, że konstrukcja nie jest dostatecznie stabilna, najpierw trzeba będzie ją naprawić. Wszystkim zależy przecież na tym, aby instalacja była bezpieczna dla inwestora.

Jak widzisz montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest szczególnie długi. Jeśli całym procesem zajmie się jedna, doświadczona firma, to śmiało możesz zakładać, że cała procedura zajmie jeden, maksymalnie dwa dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.