Instalacja PV dla gospodarstwa rolnego. Ruszył nabór wniosków do programu „Agroenergia”

Antoni Kwapisz
25.10.2021

Jest „Mój prąd” i „Czyste powietrze”, ale na tym nie koniec rządowych form wsparcia dla rozwoju technologii fotowoltaicznych. W październiku rozpoczął się nabór wniosków do programu „Agroenergia” skierowanego do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych. W ramach tego programu można otrzymać dotację na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować prąd na potrzeby gospodarstwa.

Nie tylko fotowoltaika

Program „Agroenergia” jest bardzo szeroki, ponieważ uwzględnia również dofinansowanie do zakupu pompy ciepła czy magazynu energii. Dodatkowo właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych mogą się ubiegać o pomoc finansową w uruchomieniu biogazowni. Skupmy się jednak na instalacjach PV, ponieważ te z pewnością będą dominować wśród złożonych wniosków.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do wykonania instalacji fotowoltaicznej o mocy między 10 a 50 kW. Dobrym pomysłem będzie również ubieganie się o dopłatę do wykonania magazynu energii, co przy tak mocnej instalacji jest wręcz wskazane – dzięki temu zwiększy się konsumpcja wyprodukowanej energii bezpośrednio w gospodarstwie.

Program jest skierowany do osób fizycznych, które posiadają lub dzierżawią nieruchomości rolne o łącznej powierzchni użytków między 1 ha a 300 ha (wymagane jest osobiste prowadzenie gospodarstwa przez minimum rok przed dniem złożenia wniosku). O środki mogą się ubiegać również osoby prawne (identyczne warunki w zakresie areału), które przez minimum rok przed złożeniem wniosku prowadziły działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

Szczegółowe informacje na temat programu „Agroenergia” można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.