Fotowoltaika w firmie? Jak najbardziej! 5 najważniejszych zalet

Mateusz Rąbalski
14.03.2017

Coraz więcej firm w Polsce interesuje się tematem fotowoltaiki. Taka inwestycja przynosi długofalowe oszczędności, ale na początku wymaga poniesienia sporych kosztów. To nie odstrasza wielu przedsiębiorców, dla których ważne są nie tylko kryteria ekonomiczne, ale także np. wizerunkowe. Fotowoltaika w firmie jest bardzo dobrym pomysłem i przynosi konkretne korzyści. Jakie? Oto 5 najważniejszych.

  1. Niezależność energetyczna – przedsiębiorcy potrafią liczyć i wiedzą, że uzależnienie się od jednego dostawcy energii jest ryzykowne. Przedsiębiorca nie ma bowiem wpływu na stawki i musi się godzić na opłaty – zwykle bardzo wysokie – narzucane przez zakład energetyczny. Instalacja fotowoltaiczna świetnie rozwiązuje ten problem. Daje firmie niezależność, co docenia się szczególnie w momencie kryzysu rynkowego i mniejszej liczby zamówień.
  2. Bezpieczeństwo – własna instalacja fotowoltaiczna daje firmie pewność, że bez względu na zachowania zakładu energetycznego nie zostanie ona pozbawiona podstawowego narzędzia pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych. Stan sieci energetycznej w Polsce jest katastrofalny, a przerwy w dostawie prądu zdarzają się coraz częściej. Do tego dochodzą awarie związane z działaniem sił natury. Dzięki instalacji fotowoltaicznej firma może się przed takimi sytuacjami skutecznie zabezpieczyć.
  3. Korzyści wizerunkowe – firma korzystająca z fotowoltaiki bardzo zyskuje na tym wizerunkowo. W dobie globalnej mody na bycie eko ma to ogromne znaczenie i może spowodować wzrost zaufania do marki. Klienci widząc, że przedsiębiorstwo inwestuje w nowoczesne, odnawialne źródła energii, będą na nie patrzeć bardziej przychylnie i uznają, że jest to firma o ugruntowanej pozycji, z którą warto współpracować. Odpowiedzialność społeczna i ekologiczna są silną bronią w walce o rynkową pozycję.
  4. Niższe koszty funkcjonowania firmy – to najbardziej oczywisty argument, który bierze pod uwagę większość przedsiębiorców rozważających opłacalność zainwestowania w fotowoltaikę. Dzięki energii słonecznej można znacznie ograniczyć koszty produkcji i codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zyski można natomiast przeznaczyć na dalszy rozwój firmy. Co ważne – oszczędności mają charakter długofalowy i będą osiągane przez co najmniej kilkanaście lat.
  5. Amortyzacja – instalacja fotowoltaiczna jest normalnym kosztem, który pozwala obniżyć zobowiązania podatkowe przedsiębiorstwa. W zależności od charakteru prawnego firmy możliwa jest amortyzacja jednorazowa lub w okresie 10 lat. W ten sposób faktyczny koszt instalacji jest znacznie niższy.

Fotowoltaika w firmie jest więc naprawdę dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych. Warto rozważyć tę inwestycję biorąc pod uwagę nie tylko oszczędności na rachunkach za prąd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie