Fotowoltaika pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd – 2 sposoby instalacji paneli

Mateusz Rąbalski
25.11.2020
Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. To nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Co musisz wiedzieć?
  1. Jak fotowoltaika pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

  2. Dlaczego regulatory ładowania są tak ważne?

Chęć zmniejszenia rachunków za prąd sprawia, że panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tym bardziej, że istnieje możliwość otrzymania dotacji, która znacząco zmniejsza koszt instalacji paneli. Jest to również ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, ponieważ panele nie emitują żadnych substancji do atmosfery. Dlatego dzięki fotowoltaice możemy zmniejszyć emisję wytwarzania energii elektrycznej.

Jak fotowoltaika pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Ceny za prąd wciąż rosną, dlatego szukamy rozwiązań, które pomogą je zmniejszyć. Takim sposobem jest fotowoltaika, czyli montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu dostajesz własną elektrownię słoneczną, która generuje prąd ze słońca. Istnieją dwa sposoby podłączenia paneli słonecznych i wpływają one na to, ile zaoszczędzisz.

  • Pierwszy sposób polega na wpięciu się do instalacji elektrycznej. Nie można zrezygnować z usług zakładu energetycznego, ponieważ stałe źródło prądu jest potrzebne, żeby domowa elektrownia mogła działać. Promienie słoneczne padające na panele generują prąd, który płynie do naszej sieci elektrycznej i zużywamy go na bieżąco. Niewykorzystana energia jest wysyłana do sieci zakładu energetycznego. W nocy możemy odzyskać część energii, w granicach 70-80 procent. Jednak w dzień mamy prąd za darmo, więc możemy w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach.

  • Jeśli nie chcesz korzystać z prądu z sieci, możesz zainstalować instalację off-grid. Dzięki temu nie korzystasz w ogóle ze źródła prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Nie ma też rachunków za prąd. W dzień generowana przez panele energia jest wykorzystywana na bieżąco, a jej nadmiar jest magazynowany w akumulatorach. Ze zmagazynowanej energii korzystamy w nocy, kiedy panele nie produkują prądu.

Dlaczego regulatory ładowania są tak ważne?

Regulatory ładowania są bardzo przydatne, jeśli korzystamy z paneli fotowoltaicznych. Zabezpieczają one akumulator przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Niektóre regulatory korzystają z technologii mppt. Oznacza to, że nadmiar napięcia, który wytwarza panel, jest generowany na prąd ładowania. Wydajność energetyczna urządzenia jest wtedy dużo większa. Dzięki regulatorom ładowania mppt do akumulatora trafia nawet 30 procent energii więcej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie