Fotowoltaika - jakie koszty? Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Krzysztof Jagielski
17.06.2021

Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja w energooszczędność i ekologię. Jest to niewątpliwa korzyść ekologiczna, ale także finansowa. Jednak z jakimi kosztami musimy się liczyć, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych? To zależy od wielu czynników. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Fotowoltaika  - co ma największy wpływ na koszty?

Koszty paneli fotowoltaicznych zależą przede wszystkim od ich rodzaju. Wyróżniamy trzy główne rodzaje paneli: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Najbardziej wydajne są te pierwsze. Dlatego polecane są do montażu na niewielkich powierzchniach, aby niewielką przestrzeń nadrobić wydajnością.

Kolejne składowe ceny to: inwerter, montaż, elektryka, konstrukcja, pomiary oraz 8% podatku VAT. Na jakości nie warto oszczędzać, dlatego, że źle zainstalowane lub słabej jakości urządzenie nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale też narazi nas na dodatkowe koszty. Koszt montażu jest ustalany indywidualnie dla każdego Klienta, gdyż jest uzależniony od miejsca, w którym mają być zainstalowane panele oraz od ich ilości.

Moc paneli uzależniona jest od typu instalacji i pogody. W trakcie wyceny, pod uwagę bierze się również wysokość miesięcznych rachunków za prąd. Po zainstalowaniu fotowoltaiki miesięczne rachunki za prąd zmniejszają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Czas zwrotu instalacji natomiast szacowany jest na 6-9 lat.

Dofinansowanie fotowoltaika na Podkarpaciu, w Małopolsce i nie tylko

Na jakie dofinansowania fotowoltaiki na Podkarpaciu, w Małopolsce i w innych województwach możemy liczyć? Od lat nieustannie powstają programy dofinansowania, które jednak regularnie ulegają modyfikacjom. Stąd też informacje na temat dofinansowania fotowoltaiki szybko się dezaktualizują. Jak wygląda sytuacja w 2021 roku? Po przedstawieniu przez Instytut Energetyki Odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2020”, wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zapowiedział prace nad wdrożeniem systemu dopłat do magazynów energii.

Kontynuowany jest również program “Mój prąd”. Gwarantuje on dofinansowanie do montażu indywidualnej instalacji fotowoltaicznej. Kolejny nabór czeka nas w lipcu 2021. Będzie zawierał spore zmiany. Jak donoszą nieoficjalne źródła, dotacja ma obejmować również punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz magazyny ciepła i chłodu.

Dodatkowe wsparcie

15 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa Energetycznego. Co możemy zyskać?

  • możliwość wykorzystania magazynów energii w bardziej zróżnicowanych obszarach,
  • uregulowanie kwestii koncesjonowania,
  • wyłączenie magazynowania energii elektrycznej z obowiązku taryfikacji,
  • obniżenie opłaty za przyłączenie magazynu energii elektrycznej do sieci.

Dodatkowo możemy skorzystać z ulgi od podatku do 53.000zł na termomodernizację budynku, oraz dofinansowanie w ramach projektu “Czyste powietrze”, w obszarach, które najbardziej cierpią z powodu wysokiego stężenia smogu. Jest to program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmujący lata 2018-2029. Jego celem jest poprawa energetyczna i zmniejszenie emisji pyłów.

Dowiedz się więcej na https://sm-project.pl/dofinansowanie-fotowoltaiki-moj-prad/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie