Fotowoltaika dla firm, czyli najlepszy sposób na natychmiastowe obniżenie kosztów prowadzenia biznesu

Piotr Kowalczyk
17.11.2021

W Polsce mamy już ponad 600 tysięcy prosumentów, czyli indywidualnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Branża OZE przeżywa boom, co jest oczywiście bezpośrednio związane z drożejącymi nośnikami energii, przede wszystkim elektrycznej. Nie zapominajmy natomiast, że drastyczne podwyżki cen prądu dopiero przed nami, a najmocniej uderzą one w przedsiębiorstwa. Stąd duży wzrost zainteresowania fotowoltaiką dla firm. Dlaczego warto zainwestować we własne źródło energii na potrzeby biznesu?

Najskuteczniejsza tarcza chroniąca przed podwyżkami

Ceny prądu biją kolejne rekordy i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się odwrócić. Te firmy, które dziś zainwestują w instalację fotowoltaiczną, z pewnością zyskają na tym w średnim i długim terminie. Dobrze dobrana instalacja pozwala zredukować rachunki za zakup energii o 80-90 procent, co w przypadku przedsiębiorstw może się przełożyć na nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności w skali roku.

Co ważne, fotowoltaika dla firm jest pewną inwestycją. Przedsiębiorca odczuje oszczędności już od pierwszego miesiąca użytkowania własnej instalacji, zwłaszcza jeśli jego zakład konsumuje duże ilości energii – na przykład na cele produkcyjne. W przypadku wysokiego zużycia prądu zwrot z inwestycji może nastąpić po zaledwie kilku latach. Warto natomiast zaznaczyć, że współczesne instalacje fotowoltaiczne, zbudowane z markowych komponentów, mogą zachować wysoką sprawność przez 25 i więcej lat, cały czas przynosząc właścicielowi ekonomiczne korzyści.

Zarabiaj na fotowoltaice

Coraz więcej przedsiębiorców interesuje się możliwością komercyjnej produkcji energii elektrycznej ze słońca. Tak zwane farmy fotowoltaiczne powstają już nie tylko przy wielkich zakład energetycznych, ale także na prywatnych terenach. Jest to bardzo interesujący pomysł na biznes lub dodatkowe, pasywne źródło przychodów dla przedsiębiorcy.

Farmy fotowoltaiczne są i będą wspierane przez politykę rządową oraz samorządową, ponieważ stanowią bardzo ważny element tzw. transformacji energetycznej. Przypomnijmy, że Polska zobowiązała się do znacznego zredukowania emisji CO2 do roku 2050, a jeszcze w tym stuleciu jako kraj mamy osiągnąć neutralność klimatyczną. To nie będzie możliwe bez inwestycji w OZE, również tych prywatnych, do których zaliczamy farmy fotowoltaiczne zakładane i utrzymywane przez przedsiębiorstwa.

Rośnie udział technologii OZE w rolnictwie

Rolnictwo jest wyjątkowo energochłonnym sektorem, dlatego nie dziwi, że wśród właścicieli gospodarstw rolnych wręcz lawinowo rośnie zainteresowanie tematem instalacji fotowoltaicznych.

Własna elektrownia słoneczna jest bardzo dobrą inwestycją w opłacalność biznesu rolniczego, zwłaszcza w przypadku podmiotów zajmujących się nie tylko produkcją, ale też przetwórstwem żywności. Fotowoltaika dla rolnictwa pozwala znacząco ograniczyć koszty stałe oraz zabezpieczyć właściciela gospodarstwa przed ekonomicznymi skutkami nadciągających podwyżek cen prądu.

Fotowoltaikę dla firm, rolnictwa, ale też inwestorów indywidualnych dostarcza FM Solutions. Z pełną ofertą firmy można się zapoznać na stronie https://fmsol.pl/fotowoltaika.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie