Fotowoltaika dla domu – jakie są jej zalety?

Krzysztof Jagielski
17.09.2019

System fotowoltaiczny to rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie darmowego prądu, który wytwarzany jest przy pomocy energii słonecznej. Promienie ze słońca przyswajane są przez panele, po czym następuje tak zwana konwersja fotowoltaiczna. Jednak jakie to rozwiązanie ma zalety i czy sprawdzi się w polskim klimacie? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Dwa typy instalacji fotowoltaicznej

Systemy fotowoltaiczne podzielić możemy na dwa typy. Pierwszy z nich to instalacja typu on-grid. Jest ona podłączona do sieci i wymaga z niej napięcia. Energia promieniowania słonecznego wytworzona w modułach fotowoltaicznych przekształcana jest na prąd zmienny za pomocą falownika. W tym typie instalacji w pierwszej kolejności pokrywamy domowe zapotrzebowanie na energię, a jej nadwyżka przesyłana jest do sieci. Drugim typem jest układ off-grid, czyli taki, który nie jest podłączony do sieci. Główną jej idą jest przechowywanie niewykorzystanej energii w akumulatorach.

Zalety systemu fotowoltaicznego

Panele fotowoltaiczne zaliczają się do tak zwanych odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że fotowoltaika dla domu to instalacja nie ingerująca w środowisko naturalne. Nie emituje ona również żadnych szkodliwych substancji – ogniwa tworzone są w krzemowych płytek, które jedynie absorbują promienie słońca.

Fotowoltaika dla domu oznacza również niezależność od energetyki i podwyżek cen prądu. W pierwszej kolejności wykorzystywana jest energia wytworzona przez panele, a dopiero jej niedobór pobierany jest z sieci. Oznacza to spore zmniejszenie się rachunków za prąd. Dodatkowo, nadwyżkę wyprodukowanej energii można sprzedać do zakładu energetycznego.

Do zalet paneli fotowoltaicznych zaliczyć możemy również dowolność powierzchni montażowej. Instalować możemy je zarówno na różnych rodzajach dachów, jak też na gruncie czy fasadzie budynku. Oprócz tego, instalacja ma charakter modułowy. Oznacza to, że w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię, możemy dokupić kolejne moduły i rozbudować system.

Czy warto zdecydować się na fotowolatikę?

Fotowoltaika dla domu posiada szeroki wachlarz zalet, dzięki czemu coraz więcej użytkowników decyduje się na jej instalację. Walory ekologiczne, niższe rachunki za prąd (nawet o 90 proc.) sprawiają, że fotowoltaika zyskuje na popularności. Zdecydowanie jest to sposób na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, którą przeznaczyć można na dowolny cel.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.