Dotacja do instalacji fotowoltaicznej dla firm – ruszyła kolejna edycja popularnego programu

Maciej Piwowski
08.04.2022

Choć do tej pory instalacje fotowoltaiczne budziły największe zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych, to na posiadanie systemu PV coraz chętniej decydują się firmy. Ma to związek zarówno z szaleńczo drożejącą energią, jak i z atrakcyjnymi formami dotacji dedykowanymi właśnie przedsiębiorcom. Przykładem może być program „50 kW na start”, którego kolejna edycja właśnie ruszyła.

Założenia programu

Program jest skierowany do firm z województwa śląskiego, jednak najnowsza edycja przynosi istotną i oczekiwaną przez przedsiębiorców zmianę. Nie ma już kryterium wielkości firmy, dzięki czemu z dotacji mogą skorzystać także bardzo małe, jak i znacznie większe przedsiębiorstwa niemieszczące się w sektorze MŚP.

W ramach programu beneficjent może otrzymać do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zarówno w formie nieumarzalnej pożyczki (90 proc. dofinansowania), jak i w firmie jednorazowej dotacji do 10 proc. kwoty dofinansowania. Do rozdysponowania jest łącznie 10 milionów złotych z opcją zwiększenia puli, gdyby zainteresowanie ze strony firm było bardzo wysokie.

Program „50 kW na start” jest organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nabór wniosków odbywa się w trzech terminach:

  1. Od 15 lutego do 31 marca.
  2. Od 1 do 30 kwietnia.
  3. Od 1 do 31 maja.

Warto się jednak pospieszyć, ponieważ Fundusz zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia naboru w przypadku wyczerpania puli środków.

Do tej pory w ramach programu przyznano dotacje 85 firmom na łączną kwotę blisko 10 milionów złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie