Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Mateusz Nowak
01.05.2020

Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz ukłon w stronę środowiska naturalnego. Mądrze wybrane panele to również gwarancja efektywności i stabilności pracy, dzięki czemu można liczyć na zwrot inwestycji. Czym należy kierować się w czasie zakupu?

Fotowoltaika - jaki panel wybrać?

Pierwszą wątpliwością, którą należy rozwiać, jest to, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać. Współcześnie w użyciu komercyjnym znajdują się ogniwa grubowarstwowe (I generacji) oraz ogniwa cienkowarstwowe (II generacji). Poszczególne generacje różnią się zarówno ze względu na efektywność, walory użytkowe, jak i ze względu na estetykę.

Panele I generacji

Najwydajniejszym ogniwem I generacji jest model monokrystaliczny. Oparte na monokrysztale krzemu ogniwo, każdorazowo w kolorze czarnym charakteryzuje się najwyższym poziomem sprawności oraz długą żywotnością. Najefektywniejsze ogniwa monokrystaliczne mogą przetworzyć ponad 20% energii słonecznej w energię elektryczną.

Dzięki efektywności zajmują stosunkowo niedużą przestrzeń. Tego rodzaju ogniwo najlepiej sprawdzi się na dachu o ograniczonej powierzchni oraz na budynkach pobierających dużą ilość energii elektrycznej. Dodatkową zaletą jest wyjątkowa estetyka. Niestety wysoka efektywność wiąże się z wyższą ceną produkcji.

Alternatywnym rozwiązaniem jest panel polikrystaliczny. Odznacza się niższym kosztem produkcji, ale również mniejszą efektywnością. Najnowsze panele polikrystaliczne mogą przekształcić od 16% do 18% energii słonecznej w energię elektryczną. Z tego powodu pozyskanie tej samej ilości energii wymaga instalacji większej ilości ogniw.

Oznacza to, że tego rodzaju panele polikrystaliczne sprawdzą się lepiej na dachach z dużą powierzchnią. Główną zaletą tego typu paneli jest dobry stosunek ceny do ilości pozyskanej energii. Wato również, zwrócić uwagę, że ten rodzaj paneli dobrze przetwarza promienie odbite oraz załamane. Innymi słowy, mogą stabilnie pracować cały rok.

Cienkowarstwowe panele II generacji

W przeciwieństwie do modeli z I generacji panele cienko warstwowe odznaczają się stosunkowo wysoką wydajnością przy niskim nasłonecznieniu. Ponadto, ze względu na swoją cienkość mogą znaleźć zastosowanie jako elementy budowlane. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie wątpliwą zaletą tego typu cienkich i bardzo elastycznych paneli jest ich niski koszt produkcji. Niestety w zależności od tego, czy panele zostały wykonane z krzemu amorficznego, czy też tellurku kadmu lub mieszaniny CIGS ich ogólna efektywność waha od 7% do 15%.

Efektywność przede wszystkim

Warto mieć na uwadze, że efektywność zamiany energii słonecznej na elektryczną przez ogniwa krzemowe może być zwiększona dzięki technologi PERC, czyli technologi pasywacji tylnej ścianki ogniwa.

Warto również zainteresować się ogniwami krzemowymi wspartymi przez technologię HALF CUT, która umożliwia zwiększenie efektywności ogniw w przypadku ich zacienienia lub zabrudzenia.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą COOL CARE (https://chlodnictwopoznan.eu/panele-fotowoltaiczne/)

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie