Czym jest i jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Marek Szydełko
22.05.2021

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej pochodzącej wprost ze słońca, jednak paradoksalnie to nie panele montowane na dachu są sercem tego układu. Jednym z głównych urządzeń w całej instalacji jest inwerter, który nie dość, że monitoruje stan i jakość układu PV, ale przede wszystkim odpowiada za dostarczanie napięcia odpowiedniego rodzaju do przydomowej sieci elektrycznej. Dowiedz się, jak działa inwerter fotowoltaiczny i co warto o nim wiedzieć.

Jaką rolę pełni inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

W trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej, oprócz przymocowania paneli PV na dachu lub innym dogodnym miejscu, konieczne jest również przeciągnięcie kabli elektrycznych. Nie łączy się ich jednak bezpośrednio z lokalną siecią (domową lub przemysłową, zależy od charakteru instalacji), bowiem napięcie, jakie powstaje w panelach jest stałe. Z kolei we wszelkiego rodzaju gniazdkach operuje się napięciem przemiennym, które jest zgodne z siecią niskiego napięcia (230/400 V 50 Hz).

Dlatego właśnie w tym układzie potrzebny jest inwerter, zmieniający napięcie stałe na przemienne o odpowiedniej wartości, które można wykorzystać w celach użytkowych. Dzięki niemu w przydomowej sieci elektrycznej płynie prąd elektryczny o odpowiednim napięciu i częstotliwości, który w bezpieczny sposób może zasilić przeróżne urządzenia codziennego użytku. Dalej jednak istotną kwestią pozostają tzw. nadwyżki produkowane przez instalację fotowoltaiczną i to, jaki inwerter dobrać do danego układu.

Układ jedno- i trójfazowy - jak wpływa to na dobór falownika fotowoltaicznego?

Inwerter stosowany w instalacjach fotowoltaicznych nie różni się zanadto od innych tego typu urządzeń, dlatego na rynku znaleźć można urządzenia, które dobrze będą współpracować z układem jedno- lub trójfazowym. W większości przypadków zalecany jest falownik trójfazowy, który dobrze współgra z sieciami o napięciu 230/400 V i mocy powyżej 3,68 kW. Tego typu urządzenie świetnie sprawdzi się w sieciach przydomowych i, co ważne, jest zgodne z normami Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.

Z kolei w układach, w których zużycie prądu jest wyraźnie wyższe tylko na jednej fazie, warto wybrać falownik jednofazowy, który dodatkowo zapewni lepszą stabilność w układach o niskiej mocy, a do tego jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Więcej o inwerterach fotowoltaicznych i ich wpływie na układy różnego rodzaju przeczytać można w artykule: https://eko360.pl/falownik-fotowoltaiczny-inwerter-czym-jest-i-jak-dziala/.

Inwerter to również rozwiązanie problemu nadwyżek prądu - sprawdź, na jakie rozwiązanie warto się zdecydować

Przy instalacjach fotowoltaicznych dużym problem są nadwyżki, które muszą zostać w jakiś sposób zagospodarowane. W tym również pomaga inwerter, który może oddawać wspomniane nadwyżki do sieci elektroenergetycznej (wówczas około 80% prądu produkowanego przez instalację fotowoltaiczną trafia do użytkownika) lub odprowadzać je do akumulatora. Wówczas mowa o falowniku wyspowym, jednak coraz większą popularnością, zwłaszcza w przypadku większych instalacji, cieszą się inwertery hybrydowe, które współpracują zarówno z akumulatorami, jak i siecią elektroenergetyczną.

Zdjęcie: Pixabay.com

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie