Czy wykonanie instalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jerzy Biernacki
29.01.2018

Polskie prawo budowlane w wielu punktach jest dość zawiłe i rozbudowane. Prywatni inwestorzy muszą się z nim jednak zapoznać, aby uniknąć ewentualnych problemów i kosztów związanych ze złamaniem obowiązujących przepisów. Na szczęście w ostatnich latach prawo zostało znacząco zliberalizowane i dotyczy to także instalacji fotowoltaicznych. Czy na wykonanie takiej instalacji trzeba mieć pozwolenie na budowę? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

99,9% inwestorów nie potrzebuje pozwolenia

Ustawa Prawo budowlane, a dokładnie artykuł 29 ustęp 2 punkt 16 mówi, że montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolnostojących kolektorów słonecznych, nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie ma zatem mowy o żadnej interpretacji: jeśli planujesz wykonanie instalacji o mocy maksymalnie 40 kW, to pozwolenie nie jest Ci do niczego potrzebne.

W związku z tym miażdżąca większość inwestorów może spać spokojnie – 99,9% instalacji prywatnych wykonywanych w Polsce nie przekracza ustalonego limitu. W przypadku standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni do 200 m2, w zupełności wystarczy instalacja o mocy 7-8 kW. Trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek rodzina miała tak duże potrzeby, by konieczne było wykonanie instalacji powyżej 15 kW, nie wspominając już o ustawowych 40 kW.

Dzięki temu nie musisz dokonywać zgłoszenia swojej inwestycji w starostwie powiatowym. Nie obowiązują Cię żadne formalności urzędowe (poza tymi w zakładzie energetycznym, ale tym zajmie się firma montująca instalację). Nie ma też tutaj znaczenia, czy inwestor decyduje się na instalację on-grid czy off-grid.

Wyjątki od reguły

W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność uzyskania pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej. Zwykle dotyczy to sytuacji, w której elementy instalacji, czyli panele fotowoltaiczne, mają zostać umieszczone na gruncie, na betonowym fundamencie. Jeśli jego powierzchnia jest znaczna, wówczas należy zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym.

Kolejnym wyjątkiem jest montaż instalacji na budynku, z czym wiąże się konieczność zmiany konstrukcji dachu. Często dopiero na etapie wykonywania pomiarów okazuje się, że niezbędne jest przebudowanie połaci lub usunięcie niektórych elementów (jak komin czy okno dachowe), ponieważ w przeciwnym razie instalacja nie będzie pracować optymalnie. W takiej sytuacji inwestor także musi dokonać zgłoszenia w starostwie powiatowym i przedstawić projekt zmian.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie