Czy należy czyścić panele fotowoltaiczne? Jak to robić?

Antoni Kwapisz
04.04.2017

Instalacja fotowoltaiczna to wciąż bardzo droga inwestycja, dlatego właściciel, który decyduje się na jej montaż, chce mieć pewność, że właściwie o nią dba. Teoretycznie elementy instalacji znajdujące się na dachu, czyli panele fotowoltaiczne, nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Jednak w przypadku ich znacznego zabrudzenia wskazane jest, aby je dokładnie umyć. Jak to zrobić?

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia zabrudzenia paneli. Eksperci radzą, aby mycie przeprowadzać minimum raz w roku, najlepiej przy okazji przeglądu technicznego instalacji. Może się jednak okazać, że będzie to zdecydowanie zbyt rzadko.

Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, w której dom znajduje się blisko siedliska ptaków. Efektem takiego sąsiedztwa będą regularnie i obficie zabrudzone panele fotowoltaiczne. Ptasie odchody to poważna bariera dla promieni słonecznych.

Podobnym problemem może się okazać gruba warstwa kurzu, która po kilku bezdeszczowych tygodniach osiądzie na panelach fotowoltaicznych i także w znaczący sposób ograniczy ich wydajność. Zimą taki problem będzie stanowić śnieg.

Pamiętaj!

Nawet jeden silnie zabrudzony panel fotowoltaiczny będzie w znaczący sposób ograniczać wydajność całego systemu – panele są bowiem łączone w rzędy.

Oczywiście opisane sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko. Polska jest krajem z dostatecznymi opadami deszczu, dlatego zdecydowana większość właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie musi sobie zawracać głowy okresowym utrzymaniem paneli w czystości. Mimo to wspomniany coroczny zabieg gruntownego mycia dachowych elementów instalacji jest jak najbardziej wskazany.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Na pewno nie należy używać do tego żadnych silnych detergentów, szamponów samochodowych, preparatów do mycia felg, żrących środków chemicznych, czy domowych preparatów do czyszczenia sanitariatów. Zastosowany środek myjący powinien być jak najdelikatniejszy. Wielu fachowców zaleca wręcz stosowanie zwykłej wody, ewentualnie z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.

Pamiętaj!

Paneli fotowoltaicznych nie wolno czyścić żadnymi ostrymi narzędziami, jak nożyk czy tym bardziej szczotka druciana.

Bardzo skutecznym urządzeniem do mycia paneli fotowoltaicznych jest myjka ciśnieniowa, która poradzi sobie z zabrudzeniami przy użyciu zwykłej wody. Jednak jej obsługa na dachu może być zbyt niebezpieczna dla osoby bez odpowiednich umiejętności. Dlatego dla własnego dobra lepiej będzie zlecić tę pracę firmie pecjalizującej się w myciu dachów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie