Czy fotowoltaika jest efektywna zimą?

Mateusz Rąbalski
04.12.2019

Alternatywne źródła energii są gorącym tematem debaty w wielu sektorach gospodarki. Dla przeciętnego konsumenta mała elektrownia słoneczna to kusząca alternatywa – niskie nakłady finansowe na eksploatacja i relatywnie krótki czas zwrotu przyciągają coraz większe rzesze inwestorów. Wielu zainteresowanych zadaje sobie pewne nurtujące pytanie – czy panele fotowoltaiczne są efektywne również jesienią i zimą?

Fotowoltaika – cena słońca

Czy instalacje fotowoltaiczne pracują tylko latem i wiosną, gdy promieniowanie słoneczne jest intensywne a zachmurzenie niskie? To logiczne pytanie, bez zbędnej żenady możemy zadać je również na forum publicznym. Jak podają eksperci – panele fotowoltaiczne są sprawne przez cały rok kalendarzowy. Niska temperatura nie przekłada się na jakość ich pracy, co więcej, niskie wskazania termometru to okoliczności, przy których ogniwa fotowoltaiczne pracują najlepiej. Graniczna temperatura pracy sięga -40 st C, czego raczej nie odnotowuje się nawet w trakcie srogiej zimy.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że promieniowanie słoneczne to główny czynnik efektywności instalacji fotowoltaicznych. Jeśli ich brakuje, np. przez jednostajne, duże zachmurzenie, wówczas trzeba liczyć się z tym, że ogniwa fotowoltaiczne będą produkowały mniej energii, niż w optymalnych warunkach, czyli latem. Nie oznacza to jednak, że systemy fotowoltaiczne są zimą w stanie zawieszenia – produkują tyle energii, na ile pozwoli aktualne natężenie słońca. Niedobory w tym zakresie gospodarstwo domowe musi pokryć, korzystając z sieci.

Co wpływa na niską wydajność paneli fotowoltaicznych?

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych może okazać się dużo bardziej kosztowne niż nieubłagane prawidła natury. Nie jesteśmy w stanie wydłużyć dnia w grudniu lub styczniu, ale z całą pewnością możemy doprowadzić do maksymalnej efektywności ogniw fotowoltaicznych. Przykład? Przemyślany wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych, czy system powinien zostać zamontowany na gruncie, czy na dachu, jeśli tak, to którą część zadaszenia wybrać, by najwięcej promieni słonecznych trafiło na panele fotowoltaiczne? To kwestie kluczowe.

Instalacje fotowoltaiczne nie pracują nocą oraz w trakcie wyjątkowych sytuacji, np. gęstej mgły lub pokrywy śnieżnej. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie możliwa produkcje energii za pośrednictwem promieni słonecznych, wówczas system fotowoltaiczny automatycznie przełączy zasilanie na sieć.

Dofinansowania do fotowoltaiki: www.brewa.pl/finansowanie/dofinansowanie-i-dotacje-do-fotowoltaiki.html

Ceny fotowoltaiki w Polsce

Na dzień dzisiejszy średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla czteroosobowego gospodarstwa domowego szacuje się na około 15 – 25 tys złotych. W cenie jest około 20 paneli fotowoltaicznych, konstrukcja wspierająca, inwerter oraz cała elektronika, a także montaż przez wyspecjalizowaną firmę. Ceny fotowoltaiki różnią się w zależności od regionu Polski, a sama inwestycja może mieć różną wartość w oparciu o roczne zużycie energii. Zbyt duży system fotowoltaiczny będzie zwracał się przez długie lata i inwestycja okaże się nieopłacalna, zbyt mały zaś uzależni nas w dużym stopniu od uzupełniania braków prądu z sieci, co nie wpłynie odpowiednio na zmniejszenie rachunków.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie