Co ogranicza efektywność modułów fotowoltaicznych?

Mateusz Nowak
12.02.2021

Moduły fotowoltaiczne mają kluczowy wpływ na sprawność całej instalacji. To od ich realnej efektywności zależy to, ile prądu wyprodukujemy na potrzeby gospodarstwa domowego i ile energii zmagazynujemy w sieci. W polskich warunkach klimatycznych efektywność modułów drastycznie się zmienia w różnych okresach roku – najwyższa jest od wiosny do końca lata, a najniższa jesienią i zimą. Warto natomiast wiedzieć, że duży wpływ na pracę modułów ma nie tylko poziom nasłonecznienia, ale też inne, w tym zupełnie prozaiczne kwestie.

Zacienienie

Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że nawet niewielki cień padający na jeden z modułów ma ogromny wpływ na sprawność całej instalacji. W skrajnym przypadku może się okazać, że połowicznie zacieniony moduł spowoduje ograniczenie produkcji energii o 50-70%. Właśnie dlatego współczesne standardy instalacyjne nakazują, aby rozdzielać moduły na osobne sekcje – wówczas problem lokalnego zacienienia ma mniejsze znaczenie.

Tak czy inaczej wybierając miejsce montażu modułów fotowoltaicznych trzeba się upewnić, czy przypadkiem cześć instalacji nie będzie zaceniona już w połowie dnia, np. z powodu pobliskiej anteny telewizyjnej czy drzewa.

Warstwa kurzu

Czy trzeba myć moduły fotowoltaiczne? Zdecydowanie tak! Jest to szczególnie ważne w okresie suszy, kiedy przez wiele dni nie pada deszcz. Wówczas na powierzchni modułów tworzy się cienka warstwa kurzu, która mocno ogranicza sprawność całej instalacji – działa to na takiej samej zasadzie, jak zachmurzenie nieba. Dlatego okresowo warto umyć panele lub przynajmniej polać je wodą, aby spłukać zalegający kurz (nie robimy tego jednak przy największym nasłonecznieniu).

Ptasie odchody

Z pozoru nieistotny problem, a jednak okazuje się, że ptasie odchody na panelach fotowoltaicznych także mogą pogarszać właściwości całej instalacji. Jeśli w pobliżu modułów znajduje się przyczółek, na którym chętnie odpoczywają ptaki, to można mieć pewność, że w pewnym momencie duża powierzchnia paneli zostanie przez nie zabrudzona. Ptasie odchody muszą być usuwane na bieżąco – w przeciwnym razie zauważymy istotny spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie