Choć dopiero co ruszyła trzecia edycja programu „Mój prąd”, to już poznaliśmy częściowe założenia kolejnej edycji, która jest planowana na rok 2022. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prosumenci zyskają możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu magazynu energii. Takie plany potwierdziło Ministerstwo Klimatu.
Magazyny energii stanowią odpowiedź na bardzo poważny problem związany z rozwojem sektora fotowoltaiki. Liczba przyłączanych instalacji rośnie w takim tempie, że polskie sieci przesyłowe nie są w stanie odbierać takich ilości energii. Prowadzi to do coraz częstszego wyłączania instalacji oraz strat po stronie prosumentów, którzy skarżą się na to m.in. do Urzędu Regulacji Energetyki.
Nie da się w krótkim czasie zmodernizować sieci, natomiast można spowodować, że nadwyżki energii – przynajmniej częściowo – będą magazynowane w produkującym je gospodarstwie domowym. Potrzebne są do tego specjalne magazyny, których zakup ma być dofinansowywany w ramach czwartej edycji programu „Mój prąd”.
Na razie nie wiadomo, ile dokładnie wyniesie dofinansowanie. Ministerstwo podało dwie rozważane stawki: 25 proc. lub 50 proc. Prawdopodobnie w założeniach programu zostaną narzucone parametry, jakie musi spełnić magazyn energii. Celem jest ustandaryzowanie tej technologii, aby w ciągu kilka lat domowe magazyny stworzyły ogólnokrajową sieć umożliwiającą przechowywanie ogromnych ilości wytworzonej przez prosumentów energii.