Amazon kupi energię z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach

Mateusz Rąbalski
13.10.2022

To jedna z największych tego typu transakcji na polskim rynku energii. Amazon, lider globalnego sektora e-commerce, ogłosił zawarcie umowy na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach. Instalacja dopiero powstaje, natomiast już wiadomo, że jej opłacalność jest zagwarantowana za sprawą decyzji Amazona.

Amazon stanie się ważnym graczem na rynku OZE w Polsce

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach to potężna instalacja, której moc zainstalowana wyniesie około 87 MW, dzięki czemu rocznie będzie produkować około 120 tysięcy megawatogodzin energii. Dla zobrazowania skali warto napisać, że odpowiada to zapotrzebowaniu na prąd ponad 50 tysięcy standardowych gospodarstw domowych w Polsce.

Głównym odbiorcą czystej energii z instalacji stanie się Amazon, co jest również pozytywną informacją dla polskiego systemu energetycznego. Tak znaczne zwiększenie produkcji prądu z odnawialnych źródeł przybliży nasz kraj do osiągniecia celu 23-procentowego udziału OZE w energetyce, co ma nastąpi do roku 2030.

Amazon jest nie tylko najważniejszą korporacją w branży e-commerce, ale również największym na świecie nabywcą energii odnawialnej. Gigant już teraz dysponuje instalacjami OZE o łącznej mocy 18,5 GW, zlokalizowanymi w 21 krajach. Energię m.in. z farm fotowoltaicznych i wiatrowych Amazon wykorzystuje do zasilania biur, centrów logistycznych, centrów danych oraz sklepów. Korporacja deklaruje, że do 2025 roku 100% wykorzystywanej przez nią energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł (obecnie jest to 85%).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie