5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne

Jerzy Biernacki
16.10.2018

Prąd elektryczny kosztuje coraz więcej, postanowiłeś szukać oszczędności. Zdecydowałeś się na zainstalowanie fotowoltaiki, mającej na celu zasilenie domu w potrzebną energię. Taką, która uzyskiwana jest ze światła słonecznego. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przed rozpoczęciem takiej inwestycji? Poniżej najważniejsze pytania, jakie musisz sobie zadać.

1. Jaką gwarancję mogę otrzymać?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na gwarancję najważniejszej części instalacji fotowoltaicznej, czyli paneli. W ostatnich latach można było liczyć na 10-letni okres ochrony od producenta. Ten czas w niektórych przypadkach zostaje wydłużony do 12 lat. Zazwyczaj u tych sprzedawców, którzy wiedzą, że oferują produkty zrobione ze sprawdzonych i wysokojakościowych komponentów. Zamierzasz kupić panele fotowoltaiczne, sprawdź, jaki okres poręki proponuje Ci sprzedawca. Im ten czas będzie dłuższy, tym większa szansa na to, że panele są wysokiej klasy.

Zwróć uwagę także na gwarancję dotyczącą zachowania sprawności urządzenia. Ta z roku na rok staje się coraz mniejsza. Producenci zapewniają 25-letnie zabezpieczenie w tym zakresie. Zwykle po tym czasie moc wyjściowa modułu spada do 80 proc. mocy początkowej.

2. Czy mój dach spełnia wymagane warunki?

Znaczenie ma tutaj usytuowanie dachu względem kierunków świata, a także jego konstrukcja, a konkretnie spady i lukarny, które mogą rzucać cień. Panele fotowoltaiczne nie powinny być też zacieniane przez występy dachu, kominy oraz inne budynki czy drzewa znajdujące się w sąsiedztwie. Warto też wiedzieć, że najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy panele można skierować w kierunku południowym z nachyleniem od 30 do 45°. Musisz dysponować także odpowiednią powierzchnią dachu. Przykładowo instalacja o mocy 3 kWp złożona z 12 paneli zajmie około 20 m2.

3. Ile mogę zyskać na tej inwestycji?

Aby obliczyć to, jaki zysk przyniesie Ci zamontowanie fotowoltaiki, musisz wziąć pod uwagę kwestie takie jak: parametry związane z miejscem montażu oraz szczegółowe dane dotyczące zużycia energii. Niemałe znaczenie ma tu ponadto to, czy jest to inwestycja finansowana z kredytu i środków pochodzących z UE. Narzędziem pomocnym podczas obliczenia tej kwoty jest Kalkulator PV. Po wpisaniu wszystkich danych zyskasz odpowiedź na swoje pytanie.

4. Jaką jakość mają panele?

Panele, czy moduły fotowoltaiczne składają się z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które są ze sobą połączone szeregowo lub/i równolegle. Sprawdź, czy elementy, na które się decydujesz, mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną na obciążenia wiatrem i śniegiem. Tutaj potwierdzeniem jakości będą certyfikaty wydane na podstawie długotrwałych testów przez TUV SUD i ETL. Godnym uwagi rozwiązaniem są ponadto szyby samoczyszczące. 

5. Zaufany instalator – czyli jaki?

Wszystkie prace instalacyjne powinny być zlecane specjalistom z właściwymi kwalifikacjami. Osoby te muszą mieć uprawnienia do prowadzenia prac przy instalacjach elektrycznych. Oprócz tego liczy się to, aby były one przeszkolone w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, czy pracownicy firmy, która się tym zajmie, mają wymagane pozwolenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie