W Polsce powstanie druga w Europie instalacja do produkcji bioetanolu II generacji

Mateusz Rąbalski
17.01.2022

PKN Orlen i Orlen Południe zbudują przemysłową instalację do produkcji bioetanolu II generacji, która powstanie w rafinerii w Jedliczu. Będzie to pierwsza taka instalacja w naszym kraju i druga w Europie, po tej znajdującej się w Rumunii. Roczna wydajność instalacji jest szacowana na 25 tysięcy ton bioetanolu.

Krok w stronę neutralności emisyjnej

Nowa inwestycja wpisuje się w długofalowy plan grupy Orlen, który zakłada, że koncern do 2050 roku osiągnie neutralność emisyjną. Pomóc w tym ma właśnie produkcja bioetanolu rolniczego, który stanowi dodatek do paliw i tym samym redukuje emisyjność pojazdów. Orlen chce być ważnym graczem na europejskim rynku dostawców tego komponentu, na który zapotrzebowanie w kolejnych latach powinno znacząco wzrosnąć.

Bioetanol będzie produkowany z odpadów rolniczych, czyli produktów niespożywczych. W pierwszej fazie mają to być głównie słomy zbóż pozyskiwane od polskich rolników, co także pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał krajowej biomasy na cele energetyczne. Sercem instalacji ma być kocioł biomasowy opalany ligniną, czyli produktem ubocznym po produkcji bioetanolu. Wytwarzana energia cieplna będzie w całości spożytkowana przez rafinerię w Jedliczu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie