Tańsze tankowanie po 20 grudnia?

Antoni Kwapisz
03.01.2022

W ostatnich dniach ceny paliw na stacjach benzynowych wróciły do poziomów poniżej 6 złotych za litr. To dobra informacja dla kierowców, natomiast sytuacja na światowych rynkach wciąż jest bardzo niepewna i utrwalenie tendencji obniżek jest mało prawdopodobne. W Polsce i tak powinniśmy wkrótce tankować znacznie taniej za sprawą obniżki akcyzy przez rząd. Pozytywne efekty mamy zauważyć przy dystrybutorach po 20 grudnia.

Nawet 30 groszy taniej na litrze

Taką obniżkę prognozuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem obniżenie stawki akcyzy powinno spowodować, że cena popularnej benzyny bezołowiowej 95 spadnie po 20 grudnia o około 30 groszy. Analitycy nie są jednak aż tak optymistycznie do tego nastawieni i raczej stawiają na obniżki od 18 groszy w przypadku benzyny i autogazu do 10 groszy na litrze oleju napędowego.

Obecnie ceny na stacjach delikatnie spadły, co ma związek z taniejącą ropą oraz umocnieniem się złotówki w parze do dolara. Sytuacja jest jednak dynamiczna, również za sprawą nowego wariantu koronawirusa, którego boją się światowe rynki.

Zgodnie z prognozami amerykańskie EIA w przyszłym roku ceny ropy naftowej powinny się już ustabilizować i w I kwartale 2022 osiągnąć notowania na poziomie 73 dolarów za baryłkę ropy Brent. W grudniu 2021 roku średnia cena kontraktu na baryłkę wyniosła 71 dolarów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie