Orlen przejmie PGNiG jeszcze w tym roku?

Mariusz Siwko
28.05.2021

Przyspiesza proces koncentracji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Wiele wskazuje na to, że gigantyczne przejęcie będzie możliwe jeszcze w 2021 roku, co oznaczałoby znacznie szybsze tempo w porównaniu z inną głośną koncentracją na polskim rynku paliwowym – Orlenu i Lotosu.

Wniosek złożony

PKN Orlen złożył już wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia (lub, według oficjalnej nomenklatury, koncentracji) spółki PGNiG. Zdaniem prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, cała operacja ma szansę zakończyć się przed sfinalizowaniem konsolidacji z Lotosem, która mocno się przeciąga. Obajtek liczy na to, że jeszcze w 2021 roku powstanie długo zapowiadany koncern multienergetyczny, na czele którego stanie właśnie PKN Orlen.

Idea koncernu budzi sporo kontrowersji, natomiast jeśli ten plan ostatecznie się powiedzie, to Polska zyska największą grupę energetyczną w tej części Starego Kontynentu i jedną z największych w Europie. W jej skład, poza PKN Orlen i PGNiG, wejdą także: Grupa Lotos oraz Grupa Energa (już przejęta).

Stworzenie koncernu multienergetycznego ma być odpowiedzią m.in. na spadek zużycia paliw tradycyjnych w związku ze stopniowym przechodzeniem światowych gospodarek na odnawialne źródła energii. Koncentracja ma sprawić, że utrzymanie spółek paliwowych i energetycznych nadal będzie się opłacać jeszcze przez wiele lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie