Odkryto nowe, bardzo zasobne złoże ropy naftowej

Krzysztof Jagielski
13.01.2021

Najwyższa Rada Naftowa Abu Zabi, jednego z emiratów arabskich, poinformowała o odkryciu nowego złoża ropy naftowej. Jest to jedno z najzasobniejszych złóż odnalezionych w ostatnich latach, przewyższające potencjałem wydobywczym wiele już istniejących. Pozwoli to znacząco zwiększyć krajowe rezerwy, co może się przydać w czasach po pandemii, kiedy to światowa gospodarka zacznie w szybszym tempie zużywać cenny surowiec.

Jaki jest potencjał wydobywczy nowego złoża?

Z danych przedstawionych przez emirat Abu Zabi wynika, że łączna rezerwa złoża wynosi około 24 miliardy baryłek. 22 miliardy stanowi wydobywalna ropa niekonwencjonalna, natomiast 2 miliardy baryłek to ropa konwencjonalna. Po rozpoczęciu eksploatacji złoża rezerwy krajowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich sięgną 107 miliardów baryłek. Tym samym ZEA umocni się na szóstym miejscu na świecie pod względem ilości posiadanych rezerw.

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują stopniowe zwiększenie wydobycia surowca z własnych złóż. Do 2030 roku wydajność ma wzrosnąć z obecnych 4 milionów baryłek do 5 milionów dziennie. Ta deklaracja jest o tyle zaskakująca, że kraje OPEC nałożyły na ZEA limit 2,6 miliona baryłek, ale on obowiązuje tylko do końca 2020 roku.

Kraje OPEC oraz ich sojusznicy, w tym Rosja, mają uzgodnić ewentualne zwiększenie wydobycia w 2021 roku, co miałoby częściowo załagodzić skutki gigantycznego kryzysu na rynku ropy naftowej wywołanego pandemią COVID-19. Nie ma jednak pewności ,że taka decyzja zapadnie, ponieważ zapotrzebowanie na surowiec cały czas utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie i będzie tak do momentu rozpowszechnienia szczepionek na koronawirusa lub wynalezienia skutecznego leku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie