Na polskich stacjach ma pojawić się benzyna E10

Maciej Piwowski
30.09.2022

Tankują ją już Niemcy, teraz taką możliwość będą mieć również polscy kierowcy. W 2024 roku na stacjach benzynowych w naszym kraju ma pojawić się nowy rodzaj benzyny – E10. Tego przynajmniej chce rząd, który argumentuje, że może to być sposób na zahamowanie podwyżek cen paliw.

Czym jest benzyna E10?

Benzyna o oznaczeniu E10 zawiera do 10 procent biokomponentów – a więc nawet dwukrotnie więcej w porównaniu z najpopularniejszą w Polsce benzyną Pb 95 (o oznaczeniu E5). Taką benzynę od lat można tankować np. w Niemczech, u nas natomiast będzie to absolutna nowość.

Zaletą benzyny E10 jest nieco niższa cena, co wynika z tego, że do jej produkcji można użyć więcej tańszych składników pochodzenia roślinnego (etanolu). W dodatku spalanie tego paliwa jest mniej szkodliwe dla środowiska.

Większość kierowców nie odczuje różnicy po przejściu na benzynę E10. Samochód może być nieco mniej dynamiczny, ale różnice są raczej kosmetyczne. Problem w tym, że auta wyprodukowane przez 2002 roku nie powinny jeździć na tym paliwie, a takich pojazdów w Polsce wciąż jest bardzo dużo (nawet 350 tysięcy).

Obawiać nie muszą się natomiast posiadacze nowszych samochodów – wszyscy producenci dopuszczają już możliwość tankowania aut wyprodukowanych po 2002 roku benzyną E10, poza nielicznymi wyjątkami (niektóre, bardzo rzadkie wersje silnikowe).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.