Lasy Państwowe ruszyły ze sprzedażą pelletu dla odbiorców indywidualnych

Mateusz Nowak
03.02.2023

Pellet to bardzo popularne paliwo grzewcze w naszym kraju. Również ono mocno zdrożało w wyniku kryzysu energetycznego spowodowanego wybuchem wojny na Ukrainie. Co gorsza, dostępność pelletu, pochodzącego w dużej mierze z Ukrainy i Białorusi, została znacząco ograniczona. Sytuacja powoli się stabilizuje, a do gry wkraczają też Lasy Państwowe, które ruszyły ze sprzedażą pelletu dla odbiorców indywidualnych.

Gdzie i za ile?

Na razie pellet wyprodukowany z odpadów drzewnych znajdujących się w zasobach Lasów Państwowych można kupić w dwóch Zakładach Przerobu Drewna Lasów Państwowych – w Lęborku i Olsztynie. Docelowo Lasy Państwowe zapowiadają uruchomienie sprzedaży ogólnopolskiej.

Zaletą pelletu oferowanego przez ZPD Lasów Państwowych jest jego dobra jakość, brak niepożądanych domieszek, a przede wszystkim dostępność. Póki co jednak zainteresowanie jest ograniczone, co prawdopodobnie ma związek ze stosunkowo wysoką ceną surowca – ZPD w Lęborku oczekuje za tonę swojego pelletu 2446,47 zł brutto. Obecnie na rynku można bez większego problemu znaleźć oferty o 150-250 zł niższe, z dostawą w cenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie