Zapach gazu w kotłowni: co robić?

Mateusz Nowak
26.02.2020

Kotłownia gazowa to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ kocioł zasilany gazem ziemnym lub propanem nie wymaga od użytkownika żadnych czynności eksploatacyjnych. Wystarczy go tylko regularnie serwisować. Nie oznacza to jednak, że urządzenie, jak i cała instalacja, są w 100% bezawaryjne. Nawet w relatywnie nowej kotłowni może dojść do sytuacji, w której wyraźnie wyczuwalny jest zapach gazu. Co należy wówczas zrobić?

Po pierwsze: zakręć główny zawór gazu

W przypadku domku jednorodzinnego lub obiektu firmowego taki zawór znajduje się w skrzynce gazowej umieszczonej po zewnętrznej stronie ściany budynku. Odszukaj kluczyk do skrzynki i zakręć główny zawór, co zapobiegnie dostarczaniu gazu do instalacji. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się dostać do skrzynki, zakręć zawór gazu w kotłowni oraz zawór doprowadzający gaz do kotła.

Po drugie: wezwij hydraulika

Samodzielne ustalenie źródła wycieku gazu jest bardzo trudne – wymaga to posiadania czujnika, który pozwala precyzyjnie wskazać, gdzie pojawiła się nieszczelność. Nie ma więc na co czekać: trzeba jak najszybciej wezwać fachowca, najlepiej tego, który odpowiadał za wykonanie całej instalacji hydrauliczno-gazowej w kotłowni.

Po trzecie: wywietrz kotłownię

Jeśli kotłownia jest zasilana gazem ziemnym, wystarczy tylko otworzyć okno, by po kilkunastu minutach wyeliminować ryzyko wybuchu. Gorzej, jeśli korzystasz z propanu, który jest cięższy od powietrza i gromadzi się przy posadzce. W prawidłowo wykonanej kotłowni powinna znaleźć się kratka wentylacyjna (tzw. zetka) przy podłodze, przez którą gaz zostanie wyprowadzony na zewnątrz budynku.

Po czwarte: nie używaj kotła do czasu usunięcia awarii

Nawet jeśli fachowiec nie może przyjechać od razu, musisz na niego cierpliwie poczekać i w tym czasie nie korzystać z urządzenia grzewczego. Odłącz również wszelkie sprzęty elektryczne i elektroniczne w kotłowni (np. nie korzystaj z grzałki czy bojlera). Przed ponownym rozruchem kotła trzeba mieć 100% pewność, że udało się usunąć wyciek gazu.

Ta groźna „przygoda” jest również dobrą motywacją do tego, aby od razu zlecić porządny serwis kotłowni oraz samego urządzenia grzewczego. Zwłaszcza, jeśli instalacja gazowa ma już swoje lata – awarie mogą się powtarzać, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla domowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie