Wymiana kotła gazowego na elektryczny – jakie mogą z tego wyniknąć korzyści?

Jerzy Biernacki
07.09.2021

Teoretycznie tytułowa wymiana nie ma najmniejszego sensu, przynajmniej ekonomicznego, natomiast bywają sytuacje, gdy naprawdę warto ją rozważyć. Jeśli Twój kocioł gazowy uległ awarii, która wyklucza go z dalszej eksploatacji, to możesz zdecydować się na zakup nowego lub właśnie na całkowitą zmianę sposobu ogrzewania domu. Kocioł elektryczny jak najbardziej może być alternatywą dla gazowego, przynajmniej wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę kilka ważnych argumentów.

Oszczędność miejsca

Kocioł elektryczny zajmuje znacznie mniej miejsca niż gazowy, dlatego „na dzień dobry” odzyskasz sporo przestrzeni w kotłowni. W ostateczności elektryka można zamontować nawet w zupełnie innym pomieszczeniu (może być potrzebna przeróbka instalacji wodnej), co pozwoli zmienić dotychczasową funkcję kotłowni i zaadaptować ją np. na pomieszczenie mieszkalne.

Bezpieczeństwo

Pod tym względem kocioł elektryczny zawsze wygrywa z gazowym. Nie ma bezpieczniejszego systemu grzewczego niż ten oparty na energii elektrycznej. Wymieniając kocioł gazowy na elektryczny z buforem ciepła eliminujesz ryzyko wybuchu w wyniku rozszczelnienia instalacji. Jest to szalenie ważna kwestia z punktu widzenia osób, które np. mają złe doświadczenia z ogrzewaniem gazowym czy szukają takiego systemu, który nie będzie od nich wymagać nawet minimalnej troski.

Bezobsługowość

To również spory atut ogrzewania elektrycznego, które rzeczywiście jest całkowicie bezobsługowe. W gruncie rzeczy można nawet darować sobie regularne przeglądy kotła, ponieważ jest to tak proste urządzenie, że praktycznie nie ma w nim niczego, co mogłoby ulec przedwczesnej awarii i wymagać serwisowania. Taki kocioł wystarczy tylko włączyć, ustawić parametry pracy i można całkowicie zapomnieć o jego istnieniu.

Szansa na obniżenie kosztów ogrzewania

Wbrew obiegowej opinii ogrzewanie domu kotłem elektrycznym nie musi być zabójcze dla portfela. A już na pewno nie w sytuacji, gdy w ramach modernizacji systemu grzewczego zainwestujemy również w instalację fotowoltaiczną zasilającą bufor ciepła. W ten sposób zyskamy względnie tani w eksploatacji, bezpieczny i komforty system grzewczy, który śmiało może być rozpatrywany w kategorii alternatywny dla kotła gazowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie