UOKiK nadal walczy z trującymi kotłami grzewczymi

Krzysztof Jagielski
23.12.2020

11 marca 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawarł porozumienie z serwisem Allegro, na mocy którego operator platformy zobowiązał się do usuwania ofert sprzedaży kotłów niespełniających norm emisji spalin (co najmniej klasy 5.). Allegro po namierzeniu takiej aukcji przekazuje również urzędowi dane jej autora. Te działania szybko zaczęły przynosić efekty.

Tysiące usuniętych ofert, kilkanaście postępowań

Od momentu zawarcia porozumienia z serwisu Allegro usunięto już ponad 6000 aukcji, na których były oferowane kotły niespełniające obowiązujących w Polsce norm emisyjnych. Dodajmy, że nie były to wyłącznie oferty publikowane na Allegro, ale także na innych popularnych serwisach, jak OLX, sprzedajemy.pl czy lento.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował się również wszcząć postępowanie wobec 11 przedsiębiorców, którzy handlowali w Internecie takimi kotłami.

W walkę z procederem sprzedaży trujących środowisko kotłów zaangażowana jest również Inspekcja Handlowa. Od początku roku inspektorzy kontrolują punkty sprzedaży urządzeń grzewczych, między innymi odwiedzając sklepy sieci handlowych, ale też zaglądając do siedzib producentów. Pobierane są wówczas próbki do badań laboratoryjnych.

Tylko do połowy września inspektorzy skontrolowali 319 modeli kotłów na paliwo stałe, spośród których 7 nie spełniało obowiązujących norm. Najczęściej problemem była zawyżona emisja tlenków azotu, pyłów, tlenku węgla oraz zawyżona deklarowana klasa sezonowej efektywności energetycznej. Aktualnie trwają badania laboratoryjne kolejnych 25 urządzeń.

W wyniku działań podjętych przez Inspekcję Handlową 12 spraw zostało przekazanych do organów ścigania, które mają sprawdzić, czy doszło do popełnienia przestępstwa polegające na wprowadzaniu do obrotu kotłów niespełniających norma i zagrażających środowisku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.