Ogrzewanie domu klimatyzacją – poznaj zalety i wady

Antoni Kwapisz
30.05.2022

Choć sam pomysł ogrzewania domu klimatyzatorami wydaje się być szalony, to okazuje się, że na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Współczesne klimatyzatory to nic innego, jak pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Są bardzo energooszczędne i świetnie sprawdzają się w okresach przejściowych, ale i w czasie większych mrozów (najlepsze klimatyzatory działają do -25 stopni Celsjusza). Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.

Zalety ogrzewania domu klimatyzacją

Do najważniejszych zalet tego systemu grzewczego zaliczymy niski koszt wykonania instalacji. Na potrzeby dobrze zaizolowanego domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych wystarczą 3-4 klimatyzatory typu split lub jedna jednostka multi-split z trzema jednostkami wewnętrznymi. Koszt instalacji będzie o około połowę niższy niż pompy ciepła powietrze-woda, a odpada nam również konieczność wykonania instalacji C.O. w budynku. Nie ma także potrzeby wydzielania kotłowni (oszczędność miejsca).

Kolejną zaletą jest fakt, że klimatyzatory błyskawicznie uzyskują zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu można dość swobodnie sterować ich pracą, np. wyłączać je na noc i ustawiać automatyczne załączanie nad ranem, aby w domu było ciepło zaraz po przebudzeniu.

Niezaprzeczalną zaletą takiego systemu jest także to, że zyskujemy nie tylko źródło ciepła, ale także chłodu w upalne dni. Dzięki temu możemy sobie zapewnić wysoki komfort termiczny w domu przez cały rok.

Jeśli chodzi o koszty, to wszystko zależy od klasy klimatyzatorów, preferowanej temperatury w domu oraz od tego, czy posiadamy własną instalację fotowoltaiczną. W tym ostatnim przypadku koszty ogrzewania budynku klimatyzatorami mogą być naprawdę znośne (do 3-4 tysięcy złotych rocznie).

Wady ogrzewania domu klimatyzacją

Największą wadą tego rozwiązania niewątpliwie jest fakt, że wymaga ono zmiany przyzwyczajeń domowników. Jeśli nie chcemy montować osobnej jednostki wewnętrznej w każdym pomieszczeniu, to w praktyce niezbędne jest zostawianie otwartych drzwi, aby ciepło mogło swobodnie rozchodzić się po budynku. Nie każdemu będzie to pasować.

Kolejną wadą jest niski komfort akustyczny. Pracujące klimatyzatory generują hałas (szum powietrza w domu oraz dźwięk pracujących agregatów na zewnątrz budynku), do czego trzeba się przyzwyczaić.

Nie zapominajmy również o tym, że klimatyzatory zapewniają komfortową temperaturę tylko wtedy, gdy pracują. Nie ma tutaj mowy o żadnej bezwładności cieplnej, co oznacza, że w momencie wyłączenia jednostek w domu szybko zrobi się chłodno.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie