Nielegalne kotły na paliwo stałe wciąż oferowane w polskim Internecie

Mateusz Rąbalski
04.05.2020

Po wprowadzeniu przepisów zakazujących sprzedaży kotłów na paliwo stałe klasy niżej niż 5, było oczywiste, że prędzej czy później wytworzy się nieoficjalny rynek dla tego typu produktów. I tak też się stało. Nielegalnymi kotłami nadal handluje się w Internecie – można je kupić na aukcjach oraz portalach ogłoszeniowych. Sprzedawcy oferują je również na forach i w mediach społecznościowych, a chętnych nie brakuje. Z tym procederem walczy między innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który niedawno podał bardzo interesujące dane.

Ponad 100 zamkniętych aukcji

W walkę ze sprzedawcami nieekologicznych kotłów na paliwo stałe zaangażowany jest nie tylko UOKiK, ale także Inspekcja Handlowa oraz właściciele największych portali internetowych, w tym Allegro, OLX, Sprzedajemy, Lento oraz Gumtree.  Są oni zobowiązani do automatycznego zamykania ofert sprzedaży urządzeń niespełniających 5 klasy emisji. Wiadomo jednak, że nie jest to takie proste, ponieważ sprzedający sięgają po najróżniejsze metody naginania faktów, często wręcz wprowadzając kupujących w błąd.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że tylko do 11 lutego 2020 roku zamknięto 124 aukcje internetowe, na których oferowano nielegalne kotły na paliwo stałe. Jednocześnie UOKiK wysłał do przedsiębiorców uprawiających ten proceder pisma, w których zawiadamia o wszczęciu postępowania i możliwych konsekwencjach – w tym karze finansowej do około 50 tysięcy złotych.

Najczęstsze wykrywane nieprawidłowości dotyczą braku etykiet energetycznych na sprzedawanych kotłach lub też stosowaniu nieprawidłowych etykiet – na przykład informujących, że kocioł spełnia normę emisji klasy 5, podczas gdy jest to nieprawda.

UOKiK przypomina, że w opisie aukcji internetowej bezwzględnie musi się znaleźć czytelna etykieta energetyczna, dzięki której kupujący może samodzielnie ocenić, czy kocioł spełnia obowiązujące w Polsce przepisy, a także czy jest dostatecznie ekonomiczny – określa się to w oparciu o dobrze już znany system klas energetycznych. Przykładowo: kocioł klasy A+++ będzie zużywać najmniej paliwa, zapewniając przy tym dostateczną ilość energii grzewczej.

Problem (na razie) nie zniknie

W Polsce co roku sprzedaje się między 100 a 200 tysięcy kotłów na paliwo stałe. Ich liczba nie jest dokładnie znana, ponieważ dużą część rynku stanowi szara strefa – nielegalne kotły trafiają do nas m.in. z Czech, Rosji i Ukrainy. Szacuje się, że około 20% całego obrotu mogą stanowić kotły niespełniające 5 klasy emisji. Popyt na takie urządzenia wciąż jest bardzo duży, ponieważ są one tańsze i mogą spalać paliwa najniższej jakości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie