Modernizacja kotłowni w budynku użyteczności publicznej

Marek Szydełko
31.01.2019

Budynek użyteczności publicznej ma to do siebie, że generuje bardzo wysokie koszty eksploatacyjne. Dotyczy to zwłaszcza obiektów wiekowych i dużej kubaturze. To problem chociażby dla samorządów, które muszą finansować funkcjonowanie np. urzędów, szkół, obiektów sportowych czy domów kultury. Nic nie jest wieczne i prędzej czy później w takim budynku trzeba przeprowadzić modernizację kotłowni. Jak to zrobić z głową i w sposób perspektywiczny?

Inwestycja w przyszłość

Podstawowym celem modernizacji kotłowni w budynku użyteczności publicznej powinno być z jednej strony zapewnienie bezpiecznych i stałych dostaw ciepła, a z drugiej ograniczenie kosztów jego produkcji. Jeśli budynek jest zasilany własnym kotłem grzewczym, należy tutaj postawić na urządzenie gwarantujące niskie wydatki nie tylko na paliwo, ale także obsługę kotłowni.

Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek samorząd zgodził się na zmodernizowanie kotłowni w oparciu o kocioł węglowy. Takie instalacje są oczywiście standardem w tysiącach budynków użyteczności publicznej w całej Polsce, ale powinny stopniowo odchodzić do lamusa. Powodów jest kilka: od względów ekologicznych, przez rosnące koszty użytkowania, aż po niską efektywność energetyczną.

Modernizacja kotłowni to idealny moment na to, aby wreszcie postawić na nowoczesne źródło ciepła. W obiektach użyteczności publicznej tę funkcję może pełnić chociażby przemysłowy kocioł pelletowy, który jest tani i bezproblemowy w eksploatacji, ekologiczny, a do tego nie wymaga stałej obsługi przez palacza.

Największy problem: zachowanie nieprzerwanych dostaw ciepła

To oczywiste, że modernizację kotłowni w obiekcie użyteczności publicznej należy zaplanować i przeprowadzić poza sezonem grzewczym. Bywa jednak, że jest to niemożliwe. Wcześniejsze wykonanie prac może wymusić nagła awaria, co rodzi poważny problem zachowania stałości dostaw ciepła do budynku. Na szczęście i z tym można sobie poradzić.

Obecnie standardem są już tzw. kotłownie kontenerowe, które umieszcza się poza budynkiem i przyłącza do niego systemem dystrybucji ciepłego powietrza. Kotłownia zajmuje niewiele miejsca, może być zasilana różnymi paliwami (pelletem, gazem etc.) i ratuje sytuację właśnie w takich przypadkach.

Może się również okazać, że stan techniczny budynku lub specyfika kotłowni nie pozwala na przeprowadzenie porządnej modernizacji. Wówczas kotłownia kontenerowa może obsługiwać obiekt na stałe. Będzie to z pewnością znacznie tańsze i mniej kłopotliwe rozwiązanie, niż wprowadzanie zmian w konstrukcji budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie