Kotły wiszące

Piotr Kowalczyk
25.07.2015

Kocioł wiszący to kocioł gazowy lub olejowy, montowany na ścianie, odznaczający się zazwyczaj niewielkimi wymiarami i estetyczną obudową. Praca urządzeń jest cicha, dlatego mogą być instalowane w kuchni czy łazience, po dopełnieniu wymogów technologicznych takich jak: dostęp powietrza w procesie spalania, wentylacja wywiewna i odpływ gazu przy podłodze dla propanu.

Niewątpliwym atutem kotłów wiszących jest ich stosunkowo niska cena. Przeznaczone są do instalacji w zamkniętym układzie z wymuszonym obiegiem wody grzewczej, a w ich wyposażeniu znajdują się palniki atmosferyczne, odpowiednie do spalania gazu ziemnego lub płynnego (propan). Zawierają wszystkie elementy konieczne do prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej. Ich palniki o płynnej regulacji mocy w szybkim czasie dostosowują wydajność do zapotrzebowania na ciepło. Ze względu na stalową konstrukcję ich trwałość szacowana jest średnio na kilkanaście lat.

Stosowane są w domach jedno i wielorodzinnych, mieszkaniach samodzielnych, sklepach, warsztatach, pomieszczeniach biurowych itp. Główni producenci kotłów wiszących to: Viessmann, MHG, Buderus, Vaillant, Saunier Duval, Hoval. Istnieją kotły wiszące jednofunkcyjne (do centralnego ogrzewania) i dwufunkcyjne (do podgrzewania wody użytkowej), tradycyjne jak i kondensacyjne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie