Wielu użytkowników zwykłych kotłów na paliwa tradycyjne, może mieć duże wątpliwości względem tego paliwa. Słoma jest jednak pełnoprawnym elementem biomasy, który zyskuje popularność. Szczególnie w dużych biogazowniach lokalizowanych na wsiach - tam dostęp do słomy jest przecież nieograniczony.
Jaki kocioł do spalania słomy?
Musimy podkreślić, że w specjalnie zaprojektowanych kotłach, można spalać nie tylko słomę. Znakomicie sprawdzą się tu również wszelkie, sprasowane rośliny energetyczne, takie jak wierzba wiciowa, miskant olbrzymi, czy róża wielokwiatowa.
Urządzenie do spalania tego rodzaju biomasy, musi mieć specjalną konstrukcję. Przede wszystkim chodzi o sam proces podawania paliwa. Kostki sprasowanego surowca układa się na taśmie, skąd paliwo trafia do urządzenia. Następuje rozdrobnienie słomy lub rośliny energetycznej, aby w takiej postaci paliwo trafiło do komory spalania. Cały proces jest obecnie w pełni zautomatyzowany.
W urządzeniach o dużej mocy, do kotła podawane są bardzo duże ilości słomy. Możliwy jest załadunek całych balotów o średnicy nawet 1,5 metra. Przykładowe kotły do spalania słomy powyżej 200kW: http://www.grasenergia.pl/kotly-na-biomase/p,358,kotly-na-slome.html
Konstrukcja kotłów na słomę i rośliny energetyczne różni się od innych urządzeń z kręgu biomasy. Pamiętać musimy o bardzo wysokiej temperaturze, jaka towarzyszy spalaniu suchej przecież słomy. Z tego powodu instalację kotłową buduje się jako otwartą. Kocioł powinien być również podłączony do bufora, który zmagazynuje nadmiar ciepła.
Czy spalanie słomy się opłaca?
Jeśli procesem kieruje dobrej jakości urządzenie, to jak najbardziej tak. Trzeba pamiętać, że słoma i rośliny energetyczne, wymagają specyficznych warunków i specjalnego systemu załadunku. Ta technologia sprawdzi się wiec szczególnie w instalacjach przemysłowych, gdzie potrzebne są urządzenia o dużej mocy.
Pamiętajmy, że słoma sama w sobie, jest praktycznie najtańszym biopaliwem. Kotły o wysokiej sprawności pozwalają nam więc uzyskać bardzo niskie koszty ogrzewania. Co ważne - proces spalania słomy jest przyjazny środowisku, a samo paliwo jest łatwo i szybko odnawialne.