Kotły na paliwo stałe: Miał

Antoni Kwapisz
25.07.2015

Miał węglowy to typ węgla kamiennego o bardzo małym granulacie (0-6 mm), ale o porównywalnej kaloryczności do węgla o ziarnach średniej wielkości. Jest najtańszym źródłem energii, wydziela również mniej szkodliwych substancji niż paliwa o większym sortymencie. Do jego atutów zalicza się: wydajność, niewietrzenie, niską zawartość siarki, popiołów i substancji lotnych, niską spiekalność, brak zanieczyszczeń mechanicznych oraz odpowiednią wilgotność i granulację.

Kotły do spalania miału węglowego są specyficznym rodzajem kotłów na paliwa stałe. Wyposażone są w kanały doprowadzające powietrze w głąb objętości złoża, ponieważ w innym przypadku paliwo nie mogłoby się palić. Dzięki temu, że w danym momencie pali się tylko niewielka część paliwa, można uzupełniać je w większych odstępach czasu, a także lepiej kontrolować proces spalania. Jeden załadunek wystarcza nawet na 30 godzin pracy.

Sprawność kotłów miałowych oszacowano na 60-70%. Istnieją również urządzenia z podajnikiem tłokowym, skonstruowane analogicznie do kotłów retortowych. Dzięki temu paliwo uzupełniane jest rzadziej – co kilka, kilkanaście dni. Cena urządzeń do spalania miału węglowego kształtuje się na poziomie 4 – 10 tys. złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie