Kocioł Marka Bensona to najbardziej rozpowszechniona konstrukcja kotła przepływowego. Charakteryzuje się pionowym układem opromieniowanych rur w postaci podzielonych na sekcje ekranów, przez które woda przepływa od komory dolnej do komory górnej.
Z kolei rury opadowe doprowadzają wodę z komory górnej do komory dolnej w następnej sekcji. Z ostatniej sekcji para, której wilgotność wynosi 10-20%, przechodzi do strefy przejściowej o niższej temperaturze spalin i tam następuje całkowite odparowanie i emisja soli. Obecnie buduje się kotły Bensona dla ciśnienia niższego niż krytyczne i nadkrytycznego. Nowoczesne modele mają kształt wieży osłoniętej dachem, bez kotłowni.
Kotły Bensona nadają się dla wszelkiego rodzaju palenisk. Cechuje je mała pojemność wodna, toteż muszą być zasilane skroplinami. Czas rozpalania urządzenia szacuje się na 15-20 minut. Należą do typu kotłów o nieustalonym punkcie parowania i muszą być zasilane wodą wysokiej jakości. Nie mogą być odsalane w sposób ciągły, a podczas rozruchu ich przegrzewacze nie mogą być zasilane para suchą. Nowsze kotły budowane bywają również w układzie meandrowym, gdzie poszczególne segmenty ekranu złożone są z rur wygiętych wstęgowo całym szeregiem.