Kocioł wchodzi w tryb serwisowy: co robić?

Mariusz Siwko
20.05.2024

Wejście kotła w tryb serwisowy z reguły nie oznacza niczego dobrego. Ba, w większości przypadków jest to sygnał, że trzeba się szykować na większe wydatki. Jeśli Twój kocioł od pewnego czasu regularnie przechodzi w tryb awarii, to sprawdź, co należy z tym zrobić.

Najpierw spróbuj zresetować kocioł

Współczesne kotły są wyposażone w zaawansowane układu elektroniczne, które lubią „wariować”. Zanim więc założysz najgorszy scenariusz, to spróbuj zresetować ustawienia kotła poprze odłączenie wtyczki na kilka minut. Jeśli to nie pomoże i kocioł nadal będzie przechodzić w tryb serwisowy, to trzeba szukać głębiej.

Wezwij serwisanta

Dobrze będzie skorzystać z pomocy osoby specjalizującej się w serwisowaniu kotłów tego producenta, która po prostu dysponuje wiedzą, doświadczeniem oraz niezbędnym sprzętem diagnostycznym. Wizyta serwisanta nie należy do najtańszych (od 150 zł za sam przyjazd), natomiast nie da się jej uniknąć, jeśli kocioł pracuje nieprawidłowo lub nie pracuje w ogóle.

Co mogło ulec awarii?

Trudno nawet zgadywać, ponieważ przyczyn, dla których kocioł wchodzi w tryb serwisowy, może być mnóstwo. Wiele zależy tutaj od rodzaju kotła: w tych na paliwo stałe z podajnikiem często dochodzi do zaburzenie podawania paliwa, w tych gazowych wina może leżeć po stronie zapowietrzenia instalacji czy niskiej jakości gazu.

Nie ma sensu snuć domysłów: zadzwoń do serwisanta, który szybko zdiagnozuje i usunie usterkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie