Biomasa to nie tylko pellet czy słoma. To także kawałkowane drewno. Może ono stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla paliw stałych, szczególnie węgla. Jest mniej uciążliwe w załadunku, często tańsze oraz bardziej ekologiczne. Warto jednak zadać sobie pytanie, jaki rodzaj kotła zastosować do spalania drewna: stałopalny czy zgazowujący drewno? Podpowiadamy.
Choć zakup kotła zgazowującego drewno jest droższy niż kotła stałopalnego, to ten wydatek sumarycznie się opłaca. Głównie z powodu lepszych parametrów wydajnościowych. Z jednego załadunku drewna uzyskamy więcej energii cieplnej.
Warto jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii użytkowej. Kotły zgazowujące drewno są mniej wytrzymałe niż stałopalne. Dlaczego? Ponieważ w procesie zgazowywania uwalnianych jest więcej substancji smolistych, które brudzą komorę spalania.
Jeśli kocioł jest źle wyregulowany, nie otrzymuje dostatecznej dawki powietrza, może dochodzić do częstego zatykania kotła w części wymiennika ciepła. W efekcie będzie tworzyć się kondensat w przewodzie łączącym kocioł z kominem, co przyspieszy proces utleniania stali.
Ważne
Do takiej sytuacji dochodzi jednak w zaniedbanych, słabo serwisowanych kotłach, gdzie proces dopalania gazu drzewnego nie odbywa się prawidłowo.
W przypadku serwisowanych kotłów wysokiej jakości podobne problemy raczej nie występują. Firma korzystająca z kotła zgazowującego drewno może się natomiast cieszyć z realnych oszczędności na paliwie, które zrekompensują ewentualną konieczność wcześniejszej wymiany urządzenia grzewczego.
Kotły stałopalne, w których można spalać nie tylko drewno, ale też np. węgiel, cieszą się największą popularnością firm. Powód jest prosty: są tanie w zakupie i uniwersalne. Warto jednak pamiętać o ich największej wadzie, czyli niskiej sprawności, rzadko przekraczającej realne 80%.
Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, to warto zainwestować w nowoczesny kocioł wyposażony w czujniki spalin, które ograniczają temperaturę spali na wylocie, dzięki czemu notujemy mniejsze straty kominowe. W efekcie rośnie sprawność kotła, wydłuża się też stałopalność jednego załadunku.
Wymiana kotła w firmie jest poważną decyzją, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie argumenty i dobrze zaplanować tę inwestycję. Kocioł zgazowujący drewno jest oszczędniejszy, ale bardziej skomplikowany i podatny na rozregulowanie. Z kolei konstrukcja stałopalna nie gwarantuje wysokiej sprawności.