Kocioł stałopalny czy zgazowujący drewno? Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Piotr Kowalczyk
29.08.2016

Biomasa to nie tylko pellet czy słoma. To także kawałkowane drewno. Może ono stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla paliw stałych, szczególnie węgla. Jest mniej uciążliwe w załadunku, często tańsze oraz bardziej ekologiczne. Warto jednak zadać sobie pytanie, jaki rodzaj kotła zastosować do spalania drewna: stałopalny czy zgazowujący drewno? Podpowiadamy.

Kocioł zgazowujący drewno – bardziej ekonomiczny wybór

Choć zakup kotła zgazowującego drewno jest droższy niż kotła stałopalnego, to ten wydatek sumarycznie się opłaca. Głównie z powodu lepszych parametrów wydajnościowych. Z jednego załadunku drewna uzyskamy więcej energii cieplnej.

Warto jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii użytkowej. Kotły zgazowujące drewno są mniej wytrzymałe niż stałopalne. Dlaczego? Ponieważ w procesie zgazowywania uwalnianych jest więcej substancji smolistych, które brudzą komorę spalania.

Jeśli kocioł jest źle wyregulowany, nie otrzymuje dostatecznej dawki powietrza, może dochodzić do częstego zatykania kotła w części wymiennika ciepła. W efekcie będzie tworzyć się kondensat w przewodzie łączącym kocioł z kominem, co przyspieszy proces utleniania stali.

Ważne

Do takiej sytuacji dochodzi jednak w zaniedbanych, słabo serwisowanych kotłach, gdzie proces dopalania gazu drzewnego nie odbywa się prawidłowo.

W przypadku serwisowanych kotłów wysokiej jakości podobne problemy raczej nie występują. Firma korzystająca z kotła zgazowującego drewno może się natomiast cieszyć z realnych oszczędności na paliwie, które zrekompensują ewentualną konieczność wcześniejszej wymiany urządzenia grzewczego.

Kocioł stałopalny – mniej ekonomiczny, ale trwały

Kotły stałopalne, w których można spalać nie tylko drewno, ale też np. węgiel, cieszą się największą popularnością firm. Powód jest prosty: są tanie w zakupie i uniwersalne. Warto jednak pamiętać o ich największej wadzie, czyli niskiej sprawności, rzadko przekraczającej realne 80%.

Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, to warto zainwestować w nowoczesny kocioł wyposażony w czujniki spalin, które ograniczają temperaturę spali na wylocie, dzięki czemu notujemy mniejsze straty kominowe. W efekcie rośnie sprawność kotła, wydłuża się też stałopalność jednego załadunku.

Wymiana kotła w firmie jest poważną decyzją, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie argumenty i dobrze zaplanować tę inwestycję. Kocioł zgazowujący drewno jest oszczędniejszy, ale bardziej skomplikowany i podatny na rozregulowanie. Z kolei konstrukcja stałopalna nie gwarantuje wysokiej sprawności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie